Orion Takım Yıldızı

Büyük avcı takımyıldızı Orion, her iki yarım kürede de Ekim'den Mart'a kadar 85 derece ile -75 derece arasındaki enlemlerde görülebilir.

Orion Takım Yıldızı

Büyük avcı takımyıldızı Orion, her iki yarım kürede de Ekim'den Mart'a kadar 85 derece ile -75 derece arasındaki enlemlerde görülebilir. 594 derece karelik bir alanı dolduran büyük bir takımyıldızdır. Gece gökyüzündeki 88 takımyıldız arasında büyüklük olarak 26. sıradadır. Kuzeybatıda Toros, güneybatıda Eridanus, güneyde Lepus, doğuda Monoceros ve kuzeydoğuda İkizler ile çevrilidir. Hiç şüphesiz kış gökyüzündeki en parlak ve en güzel takımyıldızlardan biridir Orion Takım Yıldızı. Parlak yıldızları, orta düzeyde ışık kirliliği olan kentsel alanlarda bile görülebilen bir kum saati şekli oluşturur. Orion'un Kemeri olarak bilinen düz bir çizgide üç yıldızdan oluşan bir yıldız işareti içerir. Bu, gece gökyüzündeki en tanınabilir yıldız gruplarından biridir.

Orion, ikinci yüzyılda Yunan astronom Ptolemy tarafından ilk kez kataloglanan 48 takımyıldızdan biridir. Adını akrep olan Scorpius tarafından öldürülen Yunan mitolojisinin kahramanından almıştır. Birçok antik kültürde kökleri olan en eski takımyıldızlardan biridir. 32.000 yıl önce şekillendirildiğine inanılan fildişi oymalar üzerinde tasvir edilmiştir. Eski Babilliler onu Cennetteki Çoban olarak gördüler. Mısırlılar için Şah adlı bir tanrıyı temsil ediyordu. Yunan mitolojisinde yıldızlar, büyük avcı Orion'u temsil eder. Deniz tanrısı Poseidon ile Girit Kralı Minos'un kızı Euryale'nin oğluydu. Orion, dünyadaki her hayvanı öldüreceğiyle övünüyordu. Bu, tanrıça Gaia'yı kızdırdı ve onu öldürmesi için bir akrep gönderdi. Tanrılar Orion için üzüldüler, bu yüzden onu ve köpeklerini avladığı tüm hayvanlarla birlikte takımyıldızlar olarak gökyüzüne koydular. Akrep olan Scorpius, Orion'un bir daha asla zarar görmemesi için gökyüzünün karşı tarafına yerleştirildi. Bugüne kadar Orion, Scorpius ile aynı anda gökyüzünde hiç görülmedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER