Profesör Naci Görür’den Van depremi açıklaması!

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Van'da peş peşe meydana gelen depremleri değerlendirdi. Görür, "2011 yılında burada 7,2’lik deprem olduğu için ben özellikle bu yörede büyük bir deprem beklemiyorum” dedi.

Profesör Naci Görür’den Van depremi açıklaması!

Van'da bugün art arda depremler meydana gelmişti. AFAD; Tuşba ilçesinde önce 3.8 ardından da 4.1 büyüklüğünde deprem olduğunu açıklamıştı.

NACİ GÖRÜR'DEN AÇIKLAMA

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Van'da peş peşe meydana gelen depremlerle ilgili görüşlerini paylaştı. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Görür şu ifadeleri kullandı: 

"Arkadaşlar, 11 Ekim’de olduğu gibi Van Gölünün hemen doğusunda bugün de 3,7-4,1 büyüklüğünde depremler oldu. Bu depremler buradaki bindirme fayları üzerinde. Daha önce de yazdığım gibi, Arap levhası Avrasya levhasına doğru ilerleyip Doğu Anadolu’yu sıkıştırınca burada D-B yönlü bindirme ve ters faylar ile KD-GB ve KB-GD doğrultu atımlı faylar oluşuyor. Van Gölü doğusu sıkışıp yükseliyor ve küçük küçük depremler oluşturuyor. 2011 yılında burada 7,2’lik deprem olduğu için ben özellikle bu yörede büyük bir deprem beklemiyorum. Sevgiyle" 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER