Rusya: Türkiye, askerlerini Suriye’den çekecek güvence verdi

Rusya: Türkiye, askerlerini Suriye’den çekecek güvence verdi

Rusya: Türkiye, askerlerini Suriye’den çekecek güvence verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Kazakistan’ın başkenti Nursultan’da yapılan Astana formatındaki Suriye konulu görüşmeler sonunda düzenlenen basın toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Lavrentyev, görüşmelere katılan Türk temsilcilerin Rus tarafına, ilk fırsat oluştuğunda askerlerinin Suriye’den ayrılacağına dair güvence verdiklerini ifade etti.

Rus diplomat, “Türk ortaklarımız sürekli olarak Suriye’nin toprak bütünlüğünden, Suriye’nin birliğinden, bağımsızlığından yana olduklarını, orada geçici olarak bulunduklarını ve imkanlar el verdiğinde oradan ayrılacaklarını beyan ediyor, vurguluyor” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’YE YARDIM ÖNERİSİNDE BULUNDU’

Rusya’nın İdlib’deki teröristlerle mücadelede Türkiye’ye yardım etmeyi önerdiğini, Ankara’nın bu konuyu değerlendirdiğini söyleyen Lavrentyev, şöyle konuştu:

“İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinde teröristlerle mücadele ile ilgili sorunların çözümünde Türk tarafına yardım önerisinde bulunduk ve konu şu anda Türk tarafı tarafından değerlendiriliyor.

Lavrentyev, Rusya’nın önümüzdeki yıl garantör ülkelerin (Rusya, Türkiye ve İran) ‘Astana formatı’ çerçevesindeki ortak eylemleri sayesinde İdlib’i nihai olarak teröristlerden kurtarmanın mümkün olmasını umduğuna dikkat çekti.

Türkiye’ye bu konuda yardım önerdiklerini ifade eden diplomat, “Önümüzdeki yılın bu konuda olumlu sonuçlar getirmesini ve İdlib topraklarından gelen bu terör tehdidinden kurtulabileceğimizi umuyoruz. Bunun Astana formatındaki ortak eylemlerimiz sayesinde olacağını vurgulamak isterim” ifadelerini kullandı.

‘ABD’YE, SORUNU ÇÖZMESİNİ ÖNERİYORUZ’

Lavrentyev, Rusya’nın ABD ile temaslarında Suriye’deki Amerikan varlığıyla ilgili sorunu çözmelerini önerdiğine dikkat çekti. “Sadece güney Suriye’de değil, aynı zamanda Fırat’ın doğusunda da çok sayıda mevcut sorunun Amerikalıların bu bölgelerden çekilmesiyle çözülebilir. Samimiyetle söyleyebilirim ki, sözüm ona ‘Demokratik Suriye Güçleri’ ile Şam arasındaki diyalog bile çok daha hızlı ve verimli ilerleyecek” diyen Lavrentyev, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu nedenle Amerikalılarla temaslarımızda, endişelerimizi dile getiriyoruz ve bu konuda kendilerine böyle bir çözüm öneriyoruz.”

Artı Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER