banner97

Seçimi Kaybedenlere Af Yok, 25 İsim Değişti

Seçimi kaybedenlere af yok

Seçimi Kaybedenlere Af Yok, 25 İsim Değişti

AKP, İstanbul kongresiyle birlikte 81 ilde yeni yönetimlerini oluşturdu. Yerel seçimlerde CHP’ye kaptırılan 8 ilden İstanbul dahil 5’inin başkanının değişmesi dikkat çekti.

AKP il kadrolarında değişim hedefi yüzde 65 olarak belirlense de 81 ilin yalnızca 25’inde il başkanı değişikliğine gidildi. 81 ilde yalnızca Kırşehir ve Edirne’de kadın il başkanları göreve geldi.

Milliyet’ten Ayşegül Kahvecioğlu’nun haberine göre, 2017-2018 kongre sürecinde tüm illeri ziyaret ederek teşkilâtla buluşan Erdoğan, bu yıl pandemi nedeniyle İstanbul, Ankara ve İzmir dahil yalnızca 13 ilin kongresine bizzat katılabildi. Erdoğan diğer tüm kongrelere videokonferansla bağlanarak teşkilata mesajlarını uzaktan verdi.

AKP kongrelerinin başında değişim hedefi yüzde 65 olarak belirlendi ancak 81 ilin sadece 25’inde il başkanı değişti. 35 başkan, 2017-2018’de yapılan 6. kongre sürecinden sonra ataması yapılan isimlerden oluştu. 21 başkan ise 6. kongreden sonra 7. kongrede de, “seçilerek” güven tazelemiş oldu. AKP’yi 2023 seçimlerine götürecek yeni kadrolar oluşturulurken, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin kısmen de olsa etkili olduğu görüldü.

2019 seçimlerinde AKP, 25 yıl aradan sonra İstanbul ve Ankara belediye başkanlıklarını CHP’ye kaptırmış; ayrıca Antalya, Kırşehir, Bolu, Bilecik, Artvin ve Ardahan belediyeleri de el değiştirerek AKP’den CHP’ye geçmişti. CHP ayrıca, Cumhur İttifakı ortağı MHP’nin elindeki Mersin ve Adana’yı da kazanarak seçimde önemli bir başarı elde etmişti. AKP, yerel seçimlerde CHP’ye kaptırdığı sekiz ilin, İstanbul dahil beşinin başkanını değiştirdi. İstanbul İl Başkanlığı’na, AKP’yi 2019 seçimlerine götüren Bayram Şenocak yerine Milli Görüş kökenli Osman Nuri Kabaktepe atandı. Bolu, Kırşehir, Bilecik ve Ardahan’da da yeni başkanlarla yola devam kararı verildi.

AKP, İstanbul’un ilçe başkanlıklarında yüzde 51; Antalya’da yüzde 37; Ankara’da yüzde 28; Bilecik’te yüzde 25; Ardahan’da yüzde 17 ve Bolu’da yüzde 11 oranında değişikliğe gitti. Artvin’de ilçe başkanlarının tamamını değiştiren AKP, Kırşehir’de ise aynı ilçe başkanlarıyla devam etmeyi tercih etti. AKP Adana ve Mersin’de de başkan değişikliğine gerek görmedi. Söz konusu sekiz ildeki 122 ilçenin teşkilâtlarında yenilenme oranı yüzde 39’da kaldı.

AKP İstanbul İl Başkanlığı’nda dün devir teslim töreni yapıldı. Görevi devreden eski İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak (solda), Osman Nuri Kabaktepe’ye (sağda) başarılar diledi.

81 ilde yalnızca Kırşehir ve Edirne’de kadın il başkanları göreve geldi. Kadın ve Demokrasi Derneği’nin (KADEM) İl Temsilciliği’ni yürüten Seher Ünsal, AKP’nin Kırşehir’deki ilk kadın il başkanı oldu. Bir önceki dönem eşi Nesim İba’nın il başkanlığını yaptığı AKP Edirne’de ise, 2019’da Belgin İba başkan olarak atandı. İba, Edirne kongresinde bu kez seçimle başkanlık koltuğuna oturdu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahoni
Mahoni - 6 ay Önce

Emin ol reis bey tarihte akp kadar yolsuzluk yapan parti yok siyasetinizi din üzerinden siyaset yapan parti başkanı olarak bu yolsuzluklarınızla müslüman olamazsınız

Mahoni
Mahoni - 6 ay Önce

Bilal Erdoğan ile berat albayrak ülkenin suyunu kurutullar ülkemiz dünyada gider ayak ekonomi bakımından en sonda reis bey bunları görmüyorsun işine gelmiyor çünkü oğul ile damat olduğu için

Mahoni
Mahoni - 6 ay Önce

Emin ol damat beyin sayesinde seçimi kaybedeceksiniz bilal ile damat hesap verme zamanınız geldi

Takki Takki
Takki Takki - 6 ay Önce

7 .24 saat tv lerdesin gerşeyi sen yapıyorsun sen konuşuyorsun diğerleri de çıkıp seni övüyor olan millete oluyor ülke olarak sayenizde huzursuz olduk evimize aş götüremez olduk adaletiniz batsın sizin

SIRADAKİ HABER