Son anket sonuçları: HDP ve İYİ PARTİ sürpriz

İşte son anket sonuçları: HDP ve İYİ PARTİ sürpriz…

Son anket sonuçları: HDP ve İYİ PARTİ sürpriz

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi’nin Nisan ayında yaptığı son anket sonuçlarını açıkladı. Anket sonuçlarına göre, AKP’nin oyları yüzde 28,9’a, MHP’nin ise yüzde 6,1’e düştü. Anket sonuçlarında CHP’nin olası adaylarından CHP lideri Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş, Erdoğan’ın önüne geçti.

İstanbul, Ankara, Adana, İzmir, Bursa, Konya, Mersin, Samsun, Antalya, Erzurum, Ağrı, Diyarbakır, Şanlı Urfa, Mardin, Batman, Şırnak, Van ve Adıyaman kentlerini kapsayan ve 2 bin 10 kişi katıldığı anketin hata payı yüzde 3 güven aralığı yüzde 98 olarak açıklandı.

MİLLET İTTİFAKI ÖNDE

Katılımcılara olası bir seçimde hangi ittifaka oy verecekleri sorulan ankette, katılımcıların yüzde 36,2’si “Millet İttifakına oy veririm”, yüzde 34,9’u “Cumhur İttifakına oy veririm”, yüzde 15,7’si “Oy verdiğim parti içinde olursa ancak oy verebilirim” dedi.

MAKAS KAPANDI AKP’NİN OYU YÜZDE 28.9

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi’nin yaptığı ankette AKP hâlâ birinci parti olarak görülüyor. Ancak oy kaybeden AKP ile CHP arasındaki makas kapanıyor.

Ankete göre seçmenin verdiği yanıt şu şekilde:

AKP: % 28.9

CHP: % 26.1

İYİ Parti: % 10.7

HDP: % 9.6

MHP: % 6.1

DEVA: % 3.3

Gelecek: % 1.2

Kararsız: % 7.8

Oy kullanmayacağım: yüzde 5.6

Kararsızlar dağıtıldıktan sonra ise oy oranları şu şekilde:

AKP: % 33.4

CHP: % 30.2

İYİ Parti: % 12.4

HDP: % 11.2

MHP: % 7.1

DEVA: % 3.8

Gelecek: % 1.4

Verilen yanıtlara göre, AKP’nin 2018 Haziran seçimlerine göre 9,4 puan, MHP’nin 2,5 puan oy kaybettiği, CHP’nin 2,9 puan, HDP ve İYİ Parti’nin 0,5 puan oylarını arttırdığı tespit edildi.

ÜÇ ADAY DA ERDOĞAN’IN ÖNÜNDE

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’la muhtemel diğer rakiplerinin durumu da tespit edilmeye çalışıldığı ankette ayrı ayrı karşılaştırılma yapıldı.

Anket sonuçlarında CHP’nin olası adaylarından CHP lideri Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş, Erdoğan’ın önüne geçti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bir vatandaş
Bir vatandaş - 2 ay Önce

Aslında sürpriz var ama anılan isimler değil sürpriz içinde sürpriz

SIRADAKİ HABER