Son Seçim anketinde AKP ilk kez ikinci parti çıktı

Yöneylem Araştırma'nın Kasım 2021 Araştırması'nın sonuçları: CHP’nin oyu 25.6, AKP’nin ise yüzde 24.3.

Son Seçim anketinde AKP ilk kez ikinci parti çıktı

AKP ilk kez bir seçim anketinde ikinci sırada çıktı. Yöneylem Araştırma'nın Kasım 2021 Araştırması'nın sonuçlarına göre Türkiye genelinde seçmenlerin yüzde 24.3'ü AKP'yi, yüzde 25.6'sı CHP'yi, yüzde 10.6'sı İYİ Parti'yi, yüzde 7.8'i HDP'yi ve yüzde 5.2'si MHP'yi destekleyeceğini ifade etti. Recep Tayyip Erdoğan'a önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçiminde “Asla oy vermem” diyenlerin oranı 59.6 seviyesine yükseldi.

MİLLET İTTFAKI 7.7 PUAN ÖNDE

Raporun sonuçları şöyle:

* Kasım ayı itibariyle Millet İttifakı, Cumhur İttifakı'nın 7.7 puan önünde ölçüldü. Kararsızlar ve oy kullanmayacaklar dağıtılmadan önce Millet İttifakı yüzde 40.2, Cumhur İttifakı yüzde 32.5 seviyesinde.

* “Önümüzdeki Pazar Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak olsa seçimleri Cumhurbaşkanı Erdoğan mı muhalefet adayı mı kazanır?” sorusu sorulduğunda seçmenlerin yüzde 64.7'si muhalefetin Erdoğan karşısında seçimi kazanacağını düşündüğünü ifade etti.

* Seçmenlerin yüzde 57.9'u erken seçim istiyor. Eken seçime karşı olanların oranı yüzde 38.2 olarak ölçüldü.

* Kararsızların yüzde 11.2'si Cumhur İttifakı'nı, yüzde 23.7'si Millet İttifakı'nı, yüzde 5.9'u da diğer partileri destekleme eğiliminde olduğunu kaydetti.

YÜZDE 69 BESLENMEDE GÜÇLÜK ÇEKER HALE GELDİ

* Seçmenlerin yüzde 52.5'i geçtiğimiz ay ödeyemediği bir faturası ya da karşılayamadığı bir zorunlu ihtiyacı olduğunu dile getirdi. Hanelerin yüzde 46'sında en az bir kişinin iş aradığı/işsiz olduğu görüldü.

* Son 12 ayda "Psikolojim bozuldu, kaygı içinde yaşar hale geldim" diyenlerin oranı ise yüzde 69 Rapora göre; yurttaşların yüzde 59'u son 12 ayda temel ihtiyaçlarını karşılayamadığını, yüzde 69'u son 12 ayda gıda ürünlerini almakta, beslenmede güçlük çeker hale geldiğini, yüzde 63'ü son 12 ayda faturalarını ödemekte güçlük çeker hale geldiğini ifade etti. Son 12 ayda "Psikolojim bozuldu, kaygı içinde yaşar hale geldim" diyenlerin oranı ise yüzde 69 olarak ölçüldü.

ÜÇ ADAYLI SEÇİMDE KİME OY VERİRSİNİZ? Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda, Cumhur İttifakı'nın Tayyip Erdoğan'ı, HDP'nin Selahattin Demirtaş'ı, Millet İttifakı'nın ise Kemal Kılıçdaroğlu'nu aday göstermesi durumunda, seçmenlerin yüzde 35.3'ü Erdoğan'ı, yüzde 33.1'i Kılıçdaroğlu'nu, yüzde 12.8'i Demirtaş'ı destekleyeceğini belirtti. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda Demirtaş'a oy vereceğini beyan edenlerin yüzde 84'ü ikinci turda Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceğini kaydetti. Rapora göre CHP ve İYİ Parti seçmeni ikinci turda daha kararlı bir biçimde Kılıçdaroğlu'nu destekleme eğiliminde.

İKİNCİ TURDA YAVAŞ VE İMAMOĞLU FARK ATIYOR Erdoğan'ın oy oranı 36.8, Kılıçdaroğlu'nun ise 46.2. Olası bir cumhurbaşkanlığı seçimi 2. turunda Erdoğan'a Mansur Yavaş 28 puan; Ekrem İmamoğlu 18 puan üstünlük sağlıyor.

 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER