Sosyo-Politik: Cumhur İttifakı yüzde 50'nin altında

Sosyo-Politik'ten yeni araştırma: Cumhur İttifakı yüzde 50'nin altında

Sosyo-Politik: Cumhur İttifakı yüzde 50'nin altında

İstanbul, Ankara ve İzmir’in de bulunduğu 18 ilde yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye’nin en önemli ilk üç problemi; ekonomik kriz/işsizlik, demokrasinin olmayışı ve Kürt sorunu. “Bu pazar bir genel seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?” sorusuna verilen yanıtlar ise, Cumhur İttifakı'nın yüzde 50 oy çokluğunu sağlayamadığını gösterdi.

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi, seçmen eğilimlerini ölçmek üzere 15-19 Şubat 2021 tarihlerinde Türkiye genelinde 18 ilde yapılan bir saha araştırması yaptı. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Samsun, Muğla, Antalya, Konya, Kayseri, Adana, Mersin, Antep, Diyarbakır, Urfa, Mardin, Van, Batman, Ağrı illerini kapsayan araştırma 1802 hane ve işyerinde katılımcılarla yüz yüze ve telefonla görüşülerek gerçekleştirildi.

Seçmen eğilimlerini, nedenlerini, Türkiye’nin temel sorunlarına ve çözümlerine ilişkin tutum, algı ve eğilimlerini ölçmek amacıyla yapılan araştırma kapsamında anket katılımcılarına 3 soru yöneltildi. 

İlk soru İlk bölümde araştırma grubunun sosyo-kültürel ve ekonomik durumunu içeren demografik sorular yer alırken; İkinci bölümde Türkiye’nin temel sorunları ve çözümlerine ilişkin eğilim, talep ve önerileri; Üçüncü bölümde ise oy verme davranışlarını ve nedenlerini anlamaya dönük yönelik oldu.

%52’si “Erkek”, %48’i ise “Kadın” görüşmecilerden oluşan çalışmanın yarısından fazlasını 18-34 yaş arası gençler oluştu. (%24’ü 18-24 yaş, %33,1’i 25-34 yaş)

Katılımcılardan yanıtı istenen ilk soru; “Sizce Türkiye’nin en önemli sorunu nedir?” sorusu oldu.

ÖNCELİKLİ SORUN EKONOMİ

Yöneltilen bu soruya araştırma grubunun %60’ı “Ekonomik Kriz/İşsizlik”, %13’ü “Demokrasinin Olmayışı”, %7,2’si “Kürt Sorunu”, %5,2’si “Çatışma Şiddet Ortamı”,  %4,4’ü “Cumhurbaşkanlığı Sistemi/Hükümet”, %2,9’u “Muhalefetsizlik” yanıtlarını verdi.

Araştırma grubunun toplamda %92,5’i ekonomik kriz/işsizlikten, %84’ü eğitim sisteminden, %76,7’si hukuk sisteminin mevcut durumundan, %72,1’i kadın ve çocuk politikalarından, %94,4’ü pandemiden, %56,6’sı dış politikadan, %60,3’ü sağlık politikalarından, %58,5’i Cumhurbaşkanlığı Sisteminden, %55,4 çevre politikalarından “olumsuz” etkilendiklerini ifade etti.

Araştırma grubunun %24,3’üne göre; ülke sorunlarını çözmeye en yakın parti “AKP” iken; %14,1’i “CHP”,  %12,5’i “Hiçbiri”,  %11,7’si “Kararsızım” ve %10,1 “HDP” şeklinde yanıtlar verdi.

Alınan bu yanıtların akabinde katılımcılara “24 Haziran 2018’de gerçekleşen genel seçimlerde hangi partiye oy verdiniz?” diye soruldu. Bu soruyu araştırma grubunun %37,7’si “AKP”,  %26,7’si “CHP”, %9,4’ü “HDP”, %5,4’ü “Oy Kullanmadım”, %3’ü ise “Cevap Yok” diyerek yanıtladı.

AKP 6, CHP 1,2 PUAN GERİLEDİ

24 Haziran 2018 yılından bu yana oy tercihindeki değişimi ölçebilmek için araştırma grubuna yöneltilen diğer bir soru ise, “Bu pazar bir genel seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?” sorusu oldu.

Katılımcıların yüzde %31,7’si “AKP”, %25,5’i “CHP” %9,2’si “HDP”, % 8,2 İYİ Parti, %7,1 MHP,  %5,7’si “Kararsızım”, %5’i ise “Oy Kullanmayacağım” yanıtlarını verdi.  Ortaya çıkan bu sonuçlar, 2018 yılı genel seçimi ile kıyaslandığında AKP’nin 6 puan, CHP’nin 1,2 puan gerilediğini gösterdi.

CUMHUR İTTİFAKI YÜZDE 50'DEN UZAK 

Siyasi parti tercihi bildirmeyenler (Kararsız, Oy Kullanmayacağım ve Cevap Yok yanıtları) oransal olarak dağıtıldığında ise; %36 ile “AKP”, %29 ile “CHP” ve %10,4 ile “HDP” sadece barajı geçebilen partiler oldu.  Ancak Cumhur ittifakı bileşeninin (AKP ile MHP oy toplamları %44) Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi kurabilecek en az %50 oy çokluğundan uzak olduğu ortaya çıktı.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2021, 15:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Takki Takki
Takki Takki - 8 ay Önce

Seçim olsun yine Kürtlere kardeşimizdir diyeceksiniz Kürtlere sarılacaksınız tabiii hangi yüzle siz akp ile mhp de yüz yok

vanlıı
vanlıı - 8 ay Önce

akp mhp ye asla ve asla oy yokkkk HDP ASLA KAPATILMAZ HDP ASLA YANLIZ DEĞİL İNADINA HDP HDP HDP..

Mahoni
Mahoni - 8 ay Önce

Bu iki parti seçim yaklaşsa öne ya İsrail’i yada Fetullah gülen köpeğini öne sürecek seçimi alsınlar diye tek adam ile ayakcısı bahçeli fetö değil fetullah gülen darbe girişimi yaptı desinler diyemezler siyasetiniz bu kadar basit

Takki Takki
Takki Takki - 8 ay Önce

Bahçeli bazen reis beyle araları açılmasın diye tv lerde el kol hareketi ile kendinden geçiyor takan yok üç beş tane korkak milletvekili alkışladımı kendini en üst düzeyde görüyor seni senden başka kimse takmaz sen el kol hareketi yapmaya devam et yoksa sende kendini takmazsın m....a babası

SIRADAKİ HABER