Süleyman Oflas'tan Çevre Haftası Açıklaması

AK Parti Van İl Başkan Yardımcısı Süleyman Oflas, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, hükümetin ve AK Belediyelerin Van'ın çehresini değiştirdiğini belirtti. K

Süleyman Oflas'tan Çevre Haftası Açıklaması

AK Parti Çevre, Şehir ve Kültür'den Sorumlu Van İl Başkan Yardımcısı Süleyman Oflas, 1-7 Haziran 'Türkiye Çevre Haftası' dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

Oflas, yaptığı açıklamada, 5 Haziran'ın Türkiye'de 1-7 Çevre Haftası olarak kullanması kararından dolayı Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ettiklerini söyledi. AK Parti olarak iktidara geldiklerinden bu yana çevreye bütüncül bir bakış açısıyla yaklaştıklarını belirten Başkan Oflas, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

"Dünya Çevre Günü, 1972 yılından bu yana, her yıl 5 Haziran tarihinde, çevrenin korunması konusunda dünya çapında farkındalık oluşturulması amacıyla kutlanmaktadır. Bu yıl ise, 1-7 Haziran haftası Sn. Cumhurbaşkanı’mızın imzasıyla “Türkiye Çevre Haftası” olarak ilan edilmiştir. Bu sayede yalnız bir gün değil bir hafta boyunca tüm Türkiye’de çeşitli etkinliklerle çevrenin önemini anlatarak, bu alanda yapılan çalışmaları paylaşarak hedeflerimizi ortaya koyuyoruz.

Bu karar dolayısıyla Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyoruz.  AK Parti olarak iktidara geldiğimiz ilk günden bu yana çevreye bütüncül bir bakış açısıyla yaklaştık. Şehirlerimizin uzun yıllar süregelen pek çok çevresel sorununa acil çözümler üretirken, bir yandan da orta ve uzun vadeli hedeflerimizi hayata geçirmenin gayreti içerisinde olduk. AK Parti belediyeciliği ile tanışan şehirlerimizde; çöp, çamur, çukur, bataklığa dönmüş su kaynakları, hava kirliliğinden nefes alınamayan şehir manzaraları artık tarihe karışmıştır. Şehirlerimiz artık Sıfır Atık’ı, Sıfır Atık Mavi’yi, Geleceğe Nefes’i, Millet Bahçeleri’ni, mavi bayraklı plajları, yenilenebilir ve temiz enerjiyi konuşmakta; bu kulvarlarda adeta birbirleriyle yarışmaktadır.

Geçtiğimiz 20 yılda çevreyi korumak ve yaşatmak, iklim değişikliğiyle mücadele etmek adına “sessiz devrimler” olarak tanımladığımız sayısız hizmeti ve eseri milletimize kazandırdık. İklim değişikliğiyle mücadelede tüm dünyanın olmazsa olmaz olarak gördüğü yenilenebilir enerjide % 54 kurulu güç seviyesine ulaştık, Avrupa’da 5. sıraya yükseldik. Dünya genelinde orman varlığı her geçen gün azalırken, Türkiye olarak orman varlığını arttıran nadir ülkelerden biri olduk. 20 yılda 2 milyon hektarın üzerinde bir artışla en çok ağaçlandırma yapan ülkeler sıralamasında Avrupa’da 1. dünyada 4. sıraya yerleştik. Orman varlığının yanı sıra kentsel yeşil alan varlığımızı arttırmak adına, 81 ilde 81 milyon metrekare Millet Bahçesi hedefi ile şehirlerimizin en merkezi noktalarında 127 adet Millet Bahçesi’ni vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Korunan alanlarımızı % 9,6’dan % 11,9’a çıkardık. Ülkemizde 104 kilometresi Millet Bahçeleri içerisinde olmak üzere toplamda 207 kilometre bisiklet yolunun ve 187 kilometre yeşil yürüyüş yolunun yapımını tamamladık. 2 Atıkların ekolojik zararlarını önlerken, aynı zamanda ekonomik bir değer kazanmak amacıyla Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’mız tarafından başlatılan ve uluslararası çapta ödüllere layık görülen Sıfır Atık Projesi’ni tüm yurtta yaygınlaştırdık.  Ayrıca belirtmeliyiz ki; bu hedeflerin hayata geçirilmesine hız kazandırmak amacıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’mız bünyesinde kurulan Türkiye Çevre Ajansı, faaliyetlerini aralıksız sürdürmektedir. Ülkemizde kesintisiz ulaşımı sağlamak, mesafeleri kısaltırken karbon salınımını da azaltmak amacıyla kara, hava, demiryolu ve denizyolu altyapımızı güçlendirirken, sıfır emisyonlu aracımız, Türkiye’nin Otomobili TOGG’u da milletimize kazandırdık.

Tüm bu çalışmalarla birlikte gelecek nesillere sadece temiz ve yaşanabilir bir çevre değil, aynı zamanda büyütülüp geliştirilecek yeni fikirler miras bırakmayı da ilke edindik." "863 bin metrekarelik millet bahçesi" "Ülkemizde bütün bu gelişmeler olurken, Van’da yürütülen projeler kapsamında;  Van’ın Edremit, Tuşba, İpekyolu ilçelerinde toplam 863 bin metrekarelik alanda millet bahçelerinin yapımına devam ediliyor. Yine bunlarla birlikte AK Belediyelerimiz de bu seferberliğe destek sunuyorlar. AK Belediyelerimiz tarafından oluşturulan millet bahçeleri de ilçelerimize rahat bir nefes aldıracaktır. 2021 yılında başlanılan Van Gölü dip temizliği kapsamında 10 kamyon, 2 Eskavator ve bir Loder’in satın alınmasında Çevre ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın da destek alınmıştır. Şuana kadar 35 bin metreküp çamur çıkartılmıştır.  Katı atık tesisinde şu an 3 motor çalışıyor ve ortalama 3 megawat enerji üretiyor. Buda 14 bin hanenin enerji ihtiyacı demektir. Bu tesis tam kapasite çalışmaya başladığında saatlik üretim 6,5 megawat olacaktır. Buda 35 bin hanenin enerji ihtiyacı demektir.  İskele Mahallesinde yapımına başlanan ‘Van Merkez Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ tamamlandı.

Van’ın 50 yıllık arıtma ihtiyacını karşılayacak olan tesis aynı zamanda Van Gölü’nün kirlilikten de korunmasını sağlayacak.  Türkiye’nin en iyi ve teknolojik tesislerinden biri olan ‘Van Merkez Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ yaklaşık 180 Milyon TL’ye mal oldu.  "600 Milyonluk Çevreyolu Van'a nefes aldıracak" Van’ın kronikleşmiş sorunlarının başında gösterilen, kentin ulaşım problemini büyük ölçüde rahatlatacak çevreyolu çalışmaları hükümetimizin destekleriyle devam ediyor. Uzunluğu Edremit ilçe sınırından başlayan, İpekyolu’nda devam eden ve Tuşba ilçesindeki Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde son bulan çevre yolu, alt ve üst geçitlerle donatılacak. Çevre yolunun ihale bedeli yaklaşık 600 milyon TL’dir. Oflas, "Eski Van şehri ayağa kalkacak!" Hükümetimizin destekleriyle “Eski Van şehri” yeniden ayağa kaldırılıyor. Kızıl Minareli Cami, Uzun Cami gibi birçok tarihi eser niteliğindeki eserleri üzerinde barındıran eski Van şehrinin kurulu olduğu alan, 2022 yatırım programına dahil edildi. Yaklaşık bedeli 14 Milyon TL olan proje tamamlanmasıyla birlikte kentimizin turizmine büyük katkı sunacak."

"Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde AK Parti olarak her alanda olduğu gibi çevre konusunda da samimi ve gayretli çabalar ortaya koyuyor, sözde çevrecilerin yaptığı gibi çevreyi kullanışlı bir siyaset alanı olarak görmüyoruz. Bizim için çevreci olmak; çevreyi ve tabiatı korumak ve yaşatmaktır. Bizim için çevreci olmak; ülkemizin dört bir yanını milyarlarca fidanla buluşturmaktır. Bizim için çevreci olmak; vatandaşlarımızın doğayla iç içe vakit geçirmesini sağlayacak Millet Bahçeleri’ni hizmete sunmaktır. Bizim için çevreci olmak; elektrikli aracımız TOGG’u üretmek, Türkiye’nin iddiasını dünyaya duyurmaktır. Bizim için çevreci olmak; atıkların çöpe atılamayacak kadar kıymetli olduğunu bilip Sıfır Atık Projesi’ni hayata geçirmektir. Bizim için çevreci olmak; atıksu arıtma tesislerini yurdun dört bir tarafında yaygınlaştırmaktır. 3 Bizim için çevreci olmak; Edirne’den Hakkâri’ye kadar kesintisiz bisiklet yolu hedefini ortaya koymaktır. Bizim için çevreci olmak; ülkemizi Yeşil Kalkınma Devrimi ile birlikte 2053 yılında Net Sıfır Emisyon hedefine ulaştırmak için çalışmaktır. İşte bu duygu ve düşüncelerle; AK Parti Van İl Başkanlığı Çevre, Şehir ve Kültür Başkanlığı olarak evlatlarımıza yemyeşil bir yeryüzü, masmavi bir gökyüzü bırakmak, çevreyi korumAK ve yaşatmAK noktasında gayretle çalışmaya devam edeceğiz. Herkesi bu sorumluluk doğrultusunda bizimle olmaya davet ediyor, Türkiye Çevre Haftası’nı ve 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü kutluyoruz." Van Hakimiyet
 

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2022, 12:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yurtaş
Yurtaş - 3 hafta Önce

Akp hayatı boyunca hep kandırdı bukadar da olmaz ya ama merak etmeyin tabelanızla beraber gideceksiniz ????

SIRADAKİ HABER