Suriye'de Kürtler Anlaşma Sağladı

ENKS ve Kürt Ulusal Birliği Partileri: Anlaşmaya varıldı, Duhok Anlaşması temel olacak

Suriye'de Kürtler Anlaşma Sağladı

VanHaber - Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ve 29 parti ve hareketten oluşan Kürt Ulusal Birliği Partileri, siyasi açıdan ortak bir anlayış temelinde uzlaşıya vardıklarını belirterek, 2014 Duhok Anlaşması’nın diyalog ve müzakerelerde temel olarak ele alınacağını açıkladı.

Yapılan ortak açıklamada her iki taraf adına Kürt birliği ve ortaklığına vurgu yapılırken, varılan anlaşma için, “Daha büyük bir anlaşma ile tüm Suriye halkları ve Kürt halkının menfaatlerini koruyacak pratik ortaklığın tarihi adımı olmuştur” nitelemesinde bulunuldu.

Görüşmelerin başından beri arabulucu olanlara da teşekkür edilen ve taraflar adına yapılan ortak açıklamanın tam metni şöyle:

“Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ile Kürt Ulusal Birliği Partileri heyetleri, 16 Haziran günü gerçekleştirdiği görüşmeyle Kürt ulusal birliğinin sağlanması amacıyla yürütülen diyalogların ilk aşamasını tamamladı. Heyetler bir ortak siyasi görüşe varmış ve 2014 Duhok Anlaşması’nın (Yönetim, Ortaklık, Güvenlik ve Savunma) maddelerini her iki heyet arasındaki görüşmelerin temeli olarak kabul etmiştir. Kısa bir süre içerisinde yeni bir genel anlaşma imzalanacaktır.

Her iki heyet Suriye’de Kürt birliği ve ortaklığına vurgu yapmış ve bu adım, daha büyük bir anlaşma ile tüm Suriye halkları ve Kürt halkının menfaatlerini koruyacak pratik ortaklığın tarihi adımı olmuştur.

Her iki heyet bu adımı, başta DAİŞ’e karşı tüm dünya adına yürüttükleri onurlu mücadelede canlarını feda eden Rojava şehitleri ve gazileri ile aileleri olmak üzere Suriyeli gençler uğruna atmıştır.”

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Abdi ile ABD'nin Uluslararası Koalisyon'daki Danışmanı William Robak sponsorluğunda ulaştığımız bu anlaşma, Kürt birliğinin ilk tarihi adımı olmuştur. Suriye’de Kürt birliğinin sağlanması amacıyla üstlendiği inisiyatif için Sayın Mazlum Abdi ile Kürt birliğinin sağlanması için destek veren ve emek harcayan Sayın Başkan Mesud Barzani ve Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani’ye teşekkür ediyoruz. Ayrıca Kürt birliğinin sağlanması ve tüm halk ve inançların haklarının garanti altına alındığı çok renkli ve demokratik bir Suriye için güçlü destek sunan ABD’ye teşekkür ederiz.”

DUHOK ANLAŞMASI

Başkan Mesud Barzani’nin çağrısıyla, 2014 yılının Ekim ayında Duhok’ta bir araya gelen ENKS ve TEV-DEM, ortak yönetim, ortak güç ve siyasi birlik konusunda anlaşmıştı.

Siyasi karar mekanizmasına 12’si TEV-DEM’den, 12’si de ENKS’den, toplam 24 kişinin seçilmesi kararlaştırılmıştı.

Anlaşmada, geri kalan 6 koltuğu da TEV-DEM ve ENKS’den seçilen 24 kişinin belirlemesine ilişkin bir madde yer alıyor.

ENKS tarafından seçilen 3 kişiden 2’si, ilk toplantıda yapılan oylamada, TEV-DEM’i seçmişti.

TEV-DEM, Demokratik Birlik Partisi’ni (PYD) de kapsıyor. K24

YORUM EKLE
YORUMLAR
ali
ali - 11 ay Önce

Yakında özerklik falan derler başlarlar sıkıntı çıkarmaya. Dış güçler tarafından belirlenmiş adam oldukları her hallerinden belli.Bence ilk işiniz kendinize bir kimlik çıkarın şimdiye kadar süriye hiç bir kürt vatandaşına kimlik vermedi.

SIRADAKİ HABER