TSK’den Zap, Metina ve Avaşin’e bombardıman

TSK’den Zap, Metina ve Avaşin’e bombardıman

TSK’den Zap, Metina ve Avaşin’e bombardıman

Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’nin Zap, Metîna ve Avaşîn bölgelerine yönelik başlattığı askeri operasyon sürüyor. 14 Nisan’dan  bu yana saldırılarını sürdüren TSK, Zap, Metîna ve Avaşîn’e bağlı bölgeleri savaş uçakları ve obüslerle bombaladı.

Helikopterlerin bölgedeki yoğun hareketliliği sürüyor.  

Hulisi Akar’dan açıklama: Irak’ın kuzeyine düzenlenen hava harekatına ilişkin brifing verilen Bakan Akar, daha sonra Muharip Hava Kuvveti Harekat Merkezi ile video konferans görüşmesi gerçekleştirdi.

Harekattaki son duruma ilişkin bilgi alan Akar “Irak’ın kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğimizi sağlamak maksadıyla terör hedeflerine yönelik kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, bu gece itibarıyla Pençe Kilit Operasyonu’nu başlatmıştır” diye konuştu.

Akar, şöyle devam etti: “Hazırlanan plan kapsamında gerçekleştirilen operasyonda Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerindeki terörist hedefleri önce hava kuvvetlerimiz tarafından ateş altına alındı. Kahraman pilotlarımız terör örgütüne ait barınak, sığınak, mağara, tünel, mühimmat depoları ile sözde karargahlardan oluşan hedefleri başarıyla vurdu. Fırtına, ÇNRA ve diğer topçu unsurlarımız tarafından da belirlenen hedefler yoğun şekilde ateş altına alınarak tam isabetle vuruldu. ATAK helikopterlerimiz, İHA ve SİHA’larımızla desteklenen kahraman komandolarımız ve bordo berelilerimiz karadan sızarak ve hava hücum harekatı ile bölgeye intikal etti. Şu ana kadar operasyonumuz planlandığı şekilde başarıyla devam ediyor. Birinci safhada belirlenen hedefler ele geçirildi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER