TTB'den 'kırmızı harita' tepkisi: Yönetemiyorsunuz

TTB'den 'kırmızı harita' tepkisi: Yönetemiyorsunuz

TTB'den 'kırmızı harita' tepkisi: Yönetemiyorsunuz

TTB, yayımlanan Covid-19 risk haritasına ilişkin 10 maddelik değerlendirme yaptı, '10 maddenin 1 cümlelik özeti: Yönetemiyorsunuz!' dedi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), güncellenen Türkiye Covid-19 risk haritasına ilişkin 10 maddelik görüşünü paylaştı. Yapılan açıklamada, "Yönetemiyorsunuz!" denildi.

Sağlık Bakanlığı güncel Coronavirus risk haritası yayımlandı. 20-26 Şubat tarihlerini kapsayan ve 1 Mart'ta kamuoyuna duyurulan Türkiye Covid-19 risk haritasında çok yüksek riskli (kırmızı) kategoride 17 il yer alırken güncellenen haritada bu kategorideki il sayısı 58'e çıktı.

Orta riskli (sarı) 10 il, Hakkari, Van, Bitlis, Muş, Batman, Siirt, Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Uşak olarak belirlendi.

Yüksek riskli (turuncu) 12 il arasında Ağrı, Kars, Bingöl, Tunceli, Kahramanmaraş, Adana, Hatay, Kırşehir, Afyonkarahisar, Burdur, Denizli ile Manisa yer aldı.

Çok yüksek riskli (kırmızı) kategorideki 58 il ise şöyle:

"Iğdır, Ardahan, Artvin, Rize, Erzurum, Bayburt, Gümüşhane, Trabzon, Giresun, Ordu, Tokat, Sivas, Amasya, Samsun, Sinop, Kastamonu, Çorum, Çankırı, Bartın, Karabük, Zonguldak, Düzce, Bolu, Sakarya, Kocaeli, İstanbul, Yalova, Kırklareli, Tekirdağ, Edirne, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Kütahya, Bilecik, Eskişehir, Ankara, Kırıkkale, Yozgat, Nevşehir, Kayseri, Malatya, Elazığ, Niğde, Aksaray, Konya, Karaman, Mersin, Osmaniye, Kilis, Gaziantep, Adıyaman, Erzincan, Antalya, Muğla, Aydın, İzmir, Isparta."

TTB, Twitter hesabından haritaya ilişkin 10 maddelik değerlendirme yaptı.

"10 maddede bu haritada gördüklerimiz" denilen açıklamada, şunlar sıralandı:

"1- Asla zamanında harekete geçmeyen; sağlık emek-meslek örgütlerini sürece katmayan; merkezden icazet bekleyen pandemi yönetimi

2- Bir yıldır ücretsiz maske dahi dağıtamayanlar

3- Temaslı takibini halen bilimsel temellere uygun yapmayanlar

4- İlerlemeyen aşılama programı

5- Şehirlerarası seyahatleri ve ulaşım araçlarını kontrol etmeyenler

6- Bulaş riskine dönük tedbirler için uyku saatini (21.00-05.00) seçenler

7- Lebalep dolu kongreler

8- İşyerlerinde önlem alınmadan çalıştırılan, sıkışık halde işe gitmeye zorlanan işçiler

9- Sosyal destekten yoksun bırakılarak borç batağına sürüklenen esnaf

10- Yoksullaştırılan, 1500 ₺'ye yaşamını sürdürmesi istenen bir halk"

TTB açıklamasını, "10 maddenin 1 cümlelik özeti: Yönetemiyorsunuz!" ifadeleriyle sonlandırdı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
pipikci
pipikci - 7 ay Önce

AŞI nın etkisi yok PUDRA şekeri corona ya bire bir akepe de bu kanıtlandı

Gerçekler
Gerçekler - 7 ay Önce

Ne bedava maskeymis bee. Gel ben alayım sana gel. Bu kadar eleştiri yapacağına tavsiyede bulun. Pandemiyi bitirecek olan devlet değil millet. Bu yazıyı yazan TBB hiç insanlara bakmıyor herhalde. İnsanlar kurala uymayıp ceza yazınca niye yazdın.turkiyede kurallara uyma oranı %70 oranında. Ama geriye kalan %30 Luk kısım milleti mahvediyor. Siz devleti elestireceginize milleti pandeminin zararlarını anlatın.

SIRADAKİ HABER