TTB’den doktor cinayetinin ardından iş bırakma kararı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Konya Şehir Hastanesi'ndeki saldırıda Dr. Ekrem Karakaya'nın hayatını kaybetmesinin ardından 7- 8 Temmuz’da g(ö)rev kararı aldı.

TTB’den doktor cinayetinin ardından iş bırakma kararı

TTB Genel Merkezi’nde, “Dr. Ekrem Karakaya Görevi Başında Katledildi! Öfkeliyiz! Sorumlulardan Hesap Soracağız” başlığıyla yapılan açıklamada, “Dün bize, ‘Giderlerse gitsinler’ diyenlere sesleniyoruz. Bugün bir meslektaşımız sonsuzluğa gitti. Siz de sorumlusunuz” denildi.

TTB İkinci Başkanı Ali İhsan Ökten tarafından yapılan açıklamada, "Üzgünüz, öfkeliyiz, sorumlulardan hesap soracağız. Bugün Konya Şehir Hastanesi’nde görev yaptığı sırada tedavi ettiği hastanın silahlı saldırısı sonucunda katledilen Dr. Ekrem Karakaya’yı kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz" denildi.

Türk Tabipleri Birliği’nin iktidarı "şiddet sarmalının genlemesi karşısında" defalarca uyardığı hatırlatılan açıklamada şu ifadeler kaydedildi:

YIKICI SONUÇLA YENİDEN KARŞILAŞTIK: "Sağlıkta şiddetin münferit olmadığını bunun toplumsal ve politik bir sorun olduğunu tekrar tekrar açıkladık. Sağlık kurumlarında meydana gelen silahlı saldırılarının artışı nedeniyle bu konuda önlemler alınmasını ve 6136 sayılı sayıda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifini önerdik. Ancak tüm uyarılarımı görmezden gelindi. Bilinçli bir yaklaşımla şiddetin kaynağı toplumsal bağlamından koparılarak sorun bireylere indirgendi. Bugün bu yaklaşımın yıkıcı sonucuyla yeniden karşılaştık.

POLİTİKALAR BİZLERE ÖLÜM OLARAK GERİ DÖNMEKTEDİR: Ülkede yaşanan şiddet iklimi bizlerin sadece çalışma koşullarını bozmakla kalmamış maalesef can güvenliğimizi de ciddi oranda tehdit eder hale gelmiştir. Her anlamıyla tıkanan sağlık sisteminin tüm sorumluluğu hekimlerin ve sağlık çalışanlarının omuzlarına yıkılmakta bu durum bizlerin hedef olmasına neden olmakta, sağlık alanında yürütülen politikalar bizlere şiddet, ölüm, çaresizlik, umutsuzluk olarak geri dönmektedir.

SİZ DE SORUMLUSUNUZ: Dün bize, ‘Giderlerse gitsinler’ diyenlere sesleniyoruz. Bugün bir meslektaşımız sonsuzluğa gitti. Siz de sorumlusunuz. Doktor Ekrem Karakaya’nın katledildiği bugün yeniden ve daha güçlü bir şekilde söylüyoruz. Şiddet karşısında hekimlerin, sağlık çalışanlarının kılına zarar gelmesine tahammülümüz kalmamıştır. Şiddet daha önce de defalarca belirttiğimiz gibi öngörülebilir ve önlenebilir toplumsal bir sorundur. Bu sorun bütünlüklü politikalarla aşılabilecektir.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI İKİ GÜN İŞ BIRAKACAK: Biz bu konudaki sağlıklı ve güvenli çalışma koşulları için gücümüzü her yerde her koşulda göstermeye hazır olduğumuzu bir kez daha belirtiyoruz. 7-8 Temmuz tarihlerinde ülke genelinde iş bırakıyoruz. Tüm üyelerimizle, tüm sağlık emek ve meslek örgütleriyle yarın sağlık kurumlarının ve sağlık müdürlüklerinin önünde olacağımızı tepkilerimizi haykıracağımızı ifade ediyoruz. Şiddet karşısındaki taleplerimize kulak tıkayanlardan söylemleri ve politikalarıyla şiddeti teşvik edenlerden mücadelemizi yükselterek hesap soracağımızı bir kez daha ifade ediyoruz."

SES'TEN ÇAĞRI

Öte yandan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Genel Merkezi ise yarın (7 Temmuz Perşembe) saat 13:00'de Konya Şehir Hastanesi önünde düzenlenecek basın açıklamasına katılım çağrısı yaptı.

Genel Sağlık İş ise yaptığı yazılı açıklamada, “Kaygımız büyüktür. Ya bir gün sıra bana da gelirse, endişesi tüm sağlık çalışanlarını çevrelemektedir. Halkın sağlığı için görevlendirdiği memuru korumakla yükümlü siyasi iktidar bir canın daha hayattan koparılmasını sadece izlemiştir” açıklaması iş bırakma eylemini desteklediklerini duyurdu.

Genel Sağlık İş ise yaptığı yazılı açıklamada, “Kaygımız büyüktür. Ya bir gün sıra bana da gelirse, endişesi tüm sağlık çalışanlarını çevrelemektedir. Halkın sağlığı için görevlendirdiği memuru korumakla yükümlü siyasi iktidar bir canın daha hayattan koparılmasını sadece izlemiştir” açıklaması iş bırakma eylemini desteklediklerini duyurdu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER