Üvercinka kültür sanat merkezi açıldı

Van’da yeni bir ‘kültür-sanat merkezi’ açıldı

Üvercinka kültür sanat merkezi açıldı

VanHaber -  Van’da, “Üvercinka Kültür ve Sanat Merkezi” adı altında yeni bir kültür-sanat merkezi açıldı. Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Taşdemir, “Sadece Van’da değil, Türkiye’nin her tarafında aktif olarak çalışan bir kültür merkeziyiz.” dedi.

Van Devlet Tiyatrosu karşısındaki eski DAKA binasında açılan “Üvercinka Kültür ve Sanat Merkezi” için bir tanıtım programı düzenlendi.

Merkez, basın mensuplarına tanıtıldı.

Açıklama yapan merkezin Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Taşdemir, şunları söyledi:

“Sadece Van’da değil,  Türkiye’nin her tarafında aktif olarak çalışan bir kültür merkeziyiz. Bu sene korona virüs pandemisinden önce ciddi bir yatırım yapma gereği duyduk ve bir sanat merkezi oluşturduk. 6 kattan oluşan merkezimizin içerisinde sanat galerisi, televizyon, radyo ve ses kayıt stüdyoları, heykel, seramik ve dans atölyeleri, tiyatro ve sinema salonları, müzik ve resim eğitim sınıfları yer alıyor. Bunun yanında terasta insanların rahat nefes alabilecekleri ve dinlenebilecekleri bir kafemiz bulunuyor.

Burada sanatsal anlamda güzel işler yapmak istiyoruz. Hali hazırda bir tiyatro festivalimiz vardı. Biz buna ek olarak sinema ve film festivallerini ekleyeceğiz. İnşallah artık uluslararası anlamda da şehrimizi tanıtacağız.  Bu anlamda herkesi bize destek olmaya ve bizimle birlikte olmaya davet ediyoruz.”

Kültür merkezinde 40 kişinin görev aldığını dile getiren Taşdemir, şunları kaydetti:

“Van’da insanların sanata bakış açısı var ancak yeterli alanların olmamasından kaynaklı az olarak görünüyor. İnanıyorum ki gerekli altyapı oluştuktan sonra Van ve bölge halkının sanata bakışı gerçek anlamda ortaya çıkacaktır. İşte biz bu noktada yaptığımız çalışmaları insanlara aktarmak istiyoruz. Burada sağlam bir alt yapıyla insanları sanatla buluşturduktan sonra mutlaka karşılığını bulacağız. Daha önce ayda bir olan buluşmalarımızı bundan böyle her hafta gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Burada her hafta alanında uzman olan bir sanatçıyı, yada edebiyatçı, yazar veya şairi ağırlayacağız. Ben bu anlamda merkezimizin ilimize, bölgemize ve ülkemize hayırlara vesile olmasını diliyor, herkesi merkezimize bekliyoruz”

Program, merkezin gezilmesiyle son buldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER