banner97

Valilik Van'daki O İki Mahallenin İsmi Değiştirildi

Van Valiliği Van’da iki mahallenin adının değiştirildiğini duyurdu. Valilik Gürpınar ve Tuşba'da iki mahallenin isminin değiştirildiğini duyurdu.

Valilik Van'daki O İki Mahallenin İsmi Değiştirildi

VanHaber - Alınan kararla Van'da iki yeni mahalle kurulurken, Gürpınar sınırlarında bulunan 'Güzelsu' Hoşab' diye değiştirilirken, yine Tuşba ilçesi sınırlarında bulunan 'Ağartı' mahallesi Ayanis olarak değiştirildi

Valilikten Yapılan Yazılı Açıklamada: Gürpınar ilçesinde bulunan “Güzelsu” yerleşim yerinin ismi  “Hoşab”, Tuşba İlçesindeki “Ağartı” Mahallesinin isminin de “Ayanıs” olarak olarak değiştirilmesi Valilik tarafından uygun görülerek tescillendi.

Van-Hakkari ve İran yolu üzerinde bulunan Hoşab Kalesi’nin bulunduğu Güzelsu Mahallesi ilçe merkezine 40 kilometre mesafededir.

19.yüzyıl ortalarında terk edilmiş olan Hoşab Kalesi, içerisindeki bölgenin dikkat çeken tarihi yapılarından biri olarak günümüze kadar gelmiştir.

Mahalle sakinlerinin talebi ve ilçe belediyesinin almış olduğu karar üzerine, halk arasında da Hoşab olarak bilinen Güzelsu yerleşim yerine tarihi Hoşab kalesinin isminin verilmesi Valiliğimize teklif edilmiştir. 

Öte yandan Tuşba İlçemize bağlı  “Ağartı” mahallesinde Urartular tarafından yapılmış olan 1700 yıllık Ayanıs Kalesi bulunmaktadır.

Bu yerleşim birimimiz de halk arasında Ayanıs olarak bilinmektedir. İlçe belediye meclisinin almış olduğu kararla Ağartı mahallemizin isminin de Ayanıs olarak değiştirilmesi Valiliğimize teklif edilmiştir.

Tarihi değerlerimizin korunması ve yaşatılmasının yanı sıra vatandaşlarımızın haklı talepleri de dikkate alınarak, her iki yerleşim biriminin de isim değişikliği,  Valiliğimizce uygun görülerek tescil edilmiştir.

Ayrıca, ilimiz Başkale İlçesinin Esenyamaç Mahallesine bağlı Sualtı ve Dereboyu  (mezralarının)  Esenyamaç Mahallesine uzak olmaları,  burada yerleşik durumda olan vatandaşlarımızın resmi iş ve işlemlerinin yürütülmesinde sıkıntıların yaşaması nedeniyle Esenyamaç Mahallesinden ayrılarak “SUALTI” ismiyle,

Gevaş İlçesine bağlı Yoldöndü Mahallesinin coğrafi konumu itibari ile geniş bir alana sahip olması ve nüfus yoğunluğu nedeniyle, kamusal hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi için Barışık (mezrası) Yoldöndü Mahallesinden ayrılarak “ BARIŞIK” ismiyle yeni mahalle kurulmasında;

Kamu yararı görüldüğünden 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 9 uncu maddesi gereği iki yeni mahallenin kurulması Valiliğimizce uygun görülerek tescil işlemleri tamamlanmıştır" denildi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER