banner97

Van'da çığ felaketinin üzerinden 1 yıl geçti

Van’ın Bahçesaray İlçesinde 4 Şubat 2020'de meydana gelen iki çığ felaketinde toplam 42 kişi hayatını kaybetti. Bölgede çığ tehlikesine rağmen yetkililerin önlem alınmaması sonucu ve kontrolsüz çalışma nedeniyle düşen ikinci çığda ise 37 kişi daha hayatını kaybetti. Ardan geçen 1 yıla ve olayla ilgili başlatılan soruşturmaya rağmen hala sorumlular ortaya çıkmadı.

Van'da çığ felaketinin üzerinden 1 yıl geçti

Van-Bahçesaray karayolunda  2020'nin 4 Şubat günü meydana gelen çığ felaketinde bir minibüste bulunan 5 kişi yaşamını yitirmişti. Hayatını kaybeden 2 kişinin bulunması için bölgede arama ve kurtarma çalışması başlatan ekibin üzerine de 5 Şubat'ta çığ düştü. İkinci çığ felaketinde 37 kişi yaşamını yitirdi, 84 kişi ise yaralandı.Çığ nedeniyle kapanan yol felaketten 78 gün sonra ulaşıma açılırken, felakete karşı yeterli önlem almayan yetkililer yaşananlardan sorumlu tutuldu. 

KONTROLSÜZ ÇALIŞMA 37 KİŞİNİN ÖLÜMÜNE NEDEN OLDU

Bahçesaray’a 25 kilometre mesafedeki 3 bin rakımlı Karabet geçidinde iş makinesi operatörü Bahattin Karagülle, kara yolunda yol açma çalışmaları için küreme yaparken çığ düştü.İş makinesi kısmen kar altında kalırken, arkasında bulunan minibüs ise gelen çığ ile birlikte yaklaşık 40 metre yükseklikten devrilerek kar altında kaldı. Saat 17.00 sıralarında meydana gelen çığ felaketinde kar altında kalan minibüse ise saat 21.00 sıralarında ulaşıldı.  Arama-kurtarma ekipleri ve çevredeki köylüler çığ felaketinin yaşandığı bölgeye gitti. Olay yerine ulaşın ekipler ve yüzlerce köylü olumsuz hava koşullarına rağmen kar altında kalan minibüstekilere ulaşabilmek için çalışma başlattı. Minibüsteki 5 kişinin cansız bedenine ulaşılırken, 7 kişi de yaralı olarak çıkartıldı. Ardından gece ara verilen çalışmalar sabah saatlerinde devam etti. Çalışmalarını sürdüren ekiplerin üzerine öğle saatinde ikinci kez çığ düştü. İkinci çığ ihtimaline karşı yetkililerin önlem almadan kontrolsüz birşekilde yüzlerce kişinin bölgeye yığılmasına müsade etmesi ise 37 kişinin daha ölümüne davatye çıkardı. İkinci çığ felaketinden Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve eski AKP Milletvekili Gülşen Orhan'ın iş makinalarıyla yolu açtırmasının neden olduğu da iddia edildi. Orhan ise hakkındaki bu iddiaları yalanlamıştı. Son olarak Ercişli İtfaiye eri Mehmet Can Taşdemir, 4 Şubat'taki çığ düşmesinin ardından karlar altında kalanları kurtarmak için bölgede arama- kurtarma çalışmalarına katılmış, 5 Şubat'ta meydana gelen ikinci çığ felaketinde karlar altında kalmıştı. En son Taşdemir'in cansız bedenine günler sonra ulaşılmış hayatını kaybedenlerin toplam sayısı 42'ye yükselmişti.

1 YIL OLDU TEK SORUMLU YOK

Van'da 42 kişinin hayatını kaybettiği çığ felaketinin üzerinden geçen 1 yıla rağmen başlatılan soruşturmalarda şu ana kadar bir sonuç elde edilemezken, sorumlularda hala ortaya çıkmadı. HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, konuyu Meclis gündemine taşıdı.Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi sunan Sarısaç, bölgedeki tünel eksikliği ve bu tünelleri yapmayan yüklenici firmalara dikkati çekti. Sarısaç, önergesinde, “Yaşanan faciadan da ders çıkararak ciddi önleyici adımlar atılması gerekmektedir” dedi. Sarısaç verdiği önergede; "Van Bahçesaray’da 42 yurttaşımızı kaybettiğimiz çığ faciasından bu yana alınan tedbirler, geliştirilen önlemler nelerdir? Felaketin ardından yaşanan ihmal ve eksiklikler hakkında herhangi bir rapor hazırlanmış mıdır?”.  Sarısaç'ın önergesine ise hala bir yanıt verilmedi.

HAYATINI KAYBEDEN 42 KİŞİ

Yurttaşlar: Saadet Tosun, Mehteber Alav, Veysel Atlan, Emin Takmaz, Emirhan Kaymaz, Siyabend Dayan, Hayrettin Durak, Muzaffer Kaya, Emrullah Ersarı, Sadık Kapağan, Übeyt Kapağan, Hayrettin Kapağan, Murat Kapağan, Özcan Akça, Mehmet Emin Kurt, Fatih Ereğli, Veli Ereğli, Fevzi Sevinç ve Hayrettin Gören. Askerler: Uzman Çavuş Özgür Işık, Uzman Çavuş Özen Akçam, Uzman Çavuş Ramazan Süslü, Uzman Çavuş Ufuk Deniz, Jandarma Astsubay Çavuş Fatih Karagöz, Uzman Onbaşı Osman Karaca, Uzman Onbaşı Cihat Erat, Uzman Çavuş Muammer Keskin, Uzman Çavuş Oğuzhan Ulaş Avcı, Uzman Çavuş Mesut Deniz, Uzman Onbaşı Tarkan Karaca. Köy korucuları: Hekim Kazgan,  Nimet İnçamur, Abdulselam Mantaş,  Tahsin Karan, Bayram Bulcar, Metin Mantaş, Mehmet Esen, Nesim Yavuz, Nimetullah Mantaş. İtfaiye görevlileri: Emrullah Ersan, Fevzi Sevinç, Mehmet Can Taşdemir. MA

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Teşuba Li
Teşuba Li - 7 ay Önce

Bu giden garibanlar birer kurban oldular bir akşam yemeğine, bunu gülşen orhan çok iyi biliyor

M. Necip Yavuzer
M. Necip Yavuzer - 7 ay Önce

Teyzemin oğlu ve Saadet Partisinin İpekyol ilçe başkanı Mehmet Emin Kurt ve diğer 42 kişi bu felakette hayatlarını kaybettiler. Allah hepsine rahmet eylesin. Görgü tanıklarının ifadesine göre Gülşen Orhan emir vermiş makinalar çalışmış ve çıkan ses titreşimi ile çığ düştüğü ifade edildi. Oranın köylüleri ikaz etmesine rağmen Gülşen Orhan emir vermiş ve o felaket yaşanmıştı. Zaten görgü tanıklarının ifadeleri doğrultusunda hakkında dava açılmış. Eğer dava kazanılırsa vefat edenlerin çocuklarına tazminat ödenecek. Üstü örtülmezse bu mazlumlar haklarına kavuşacak ve şehit statüsü verilerek maaş bağlanacak. Gülşen Orhan vecdanı bakalım buna nasıl razı olacak.

Mahoni
Mahoni - 7 ay Önce

Münübüsün üstüne çığ düştü Allah razı olsun millet olarak müdahale etmek her insanın hakkı ama burda büyük bir yanlış anlaşılma oldu oraya gülşen orhan helikopterle gelmeseydi bu kadar kayıp vermezdik zaten çığ bölgesi hanımefendi böyle cahillik olmaz gösteriş için sen oraya gittin bu kadar cana sebep oldun

Miksi
Miksi - 7 ay Önce

Çatak kaymakamı emir vermiş gülşen hanım in geçmesi için o yolun açılması gerek dendi o sahipsiz gariban halkın çocukları gülşen hanım a kurban edildiler .yıllardır bu halkin sırtında kambur oldular bu orhan

Teşuba Li
Teşuba Li - 7 ay Önce

Bu giden garibanlar birer kurban oldular bir akşam yemeğine, bunu gülşen orhan çok iyi biliyor

SIRADAKİ HABER