Van'da Deva'cılar Sahilde Çöp Topladı

Deva Partisi Van İl Başkanlığı tarafından Van iskele sahilinde kapsamlı temizlik çalışması gerçekleştirildi.

Van'da Deva'cılar Sahilde Çöp Topladı

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Van İl Başkanlığı 18 Eylül Dünya Kıyı Temizlik Günü’nde Van Gölü sahilinde temizlik yaptı.

“Doğada temizlik var DEVA doğada” sloganı ile daha yaşanabilir bir çevre oluşturmak amacıyla yapılan etkinliğe, DEVA Partisi Doğa Hakları ve Çevre Politikaları Başkanı Evrim Rızvanoğlu, il başkanı Semra Odabaşı, il yönetimi, parti üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

DEVA Partisi Doğa Hakları ve Çevre Politikaları Başkanı Evrim Rızvanoğlu, etkinliği parti olarak 81 ilde eş zamanlı yaptıklarını belirterek şunları söyledi:

Deva İl başkanı Semra Odabaşı ise, “Dünyanın en büyük gölüne sahip olmamıza rağmen, temiz tutamadığımız bir gölümüz var. Bu bizi inanılmaz üzüyor. Sadece göl çevresi değil tabii ki aynı zamanda kıyı temizliği de önemli, deniz temizliği ama her taraf öyle hemen hemen. Bugün Dünya Çevre Günü, çevre günü dolayısıyla arkadaşlarımızla çevre temizliği yapalım istedik. Gönül isterdi ki keşke biz bunu yapma ihtiyacı duymasaydık. Çevre bilinci edinmiş olsaydık ve çevremizi temiz tutmuş olsaydık da bugün elimizde poşetlerle eldivenlerle çevremizi tekrar temizleme şeyine girmeseydik.

Dünyanın en büyük gölüne sahibiz. Gözümüz gibi bakmamız gereken bir gölümüz var. Ama maalesef bugün silaj dolu bir göl görmek beni son derece üzdü. Son derece rahatsız etti. Bu hepimizin görevidir. Van’da ve Türkiye’deki bütün doğa severlerin hepimizin ortak çabasıyla gölümüzü temizlemeliyiz ve bundan sonra temiz tutmayı eğitim yoluyla almalıyız. ‘Ben temizleyeyim, sen dök mantığı’ değil tam tersi hepimiz temiz tutalım mantığıyla hareket edilecek şeydir." İnsan özelliğinde olan bir şeydir.  İnsan yaşadığı doğaya eğer ihanet etmezse doğada onu sevgiyle karşılıyor bunu böyle bilmek gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2021, 16:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Haydi görelim
Haydi görelim - 3 ay Önce

Bütün belediyeler ekipleriyle, bütün partiler kadroları ve gönüldaşlarıyla, bütün sendikalar üyeleriyle, bütün STK'lar üye ve gönüldaşlarıyla Van Gölü kıyı ve sahillerinde, kanallarda ve derelerde, mahallelerde, piknik ve mesire alanlarında binlerce, on binlerce kişiyle belli periyotlarla temizlik kampanyaları yapsa fena mı olur? Hem yerleşim alanlarımız, hem çevremiz, hem doğamız temizlenir. Hem de toplumda farkındalık ve duyarlılık oluşur. Sloganla, vaadlerle, laf salatasıyla, süslü sözlerle toplumculuk, çevrecilik, doğaseverlik olmuyor. Bütün belediyeleri, bütün kurumları, bütün resmi organları ve özel kurumları sahaya bekliyoruz.

Samimiyseniz
Samimiyseniz - 3 ay Önce

Bu ekibi Şamran Kanalındaki kirliliği görüp gündeme getirmeleri için Süphan Mahallesi civarındaki ve harabeye dönüp unutulan yüz milyonlarca liralık Hakim- Savcı Lojmanları civarındaki ŞAMRAN KANALIna davet ediyoruz. Gelin ve bu memlekette insana, çevreye, doğaya ve Van Gölü'ne ne kadar değer verildiğini bu ŞAMRAN KANALInın durumundan yola çıkarak görün.

Bir şehirde temizlik yoksa gerisi yalandır.
Bir şehirde temizlik yoksa gerisi yalandır. - 3 ay Önce

Beş on poşet çöp toplayarak göl çevresi, kumsallar, kıyılar, sahiller, açık alanlar, semtler, mahalle araları, yollar, kaldırımlar, refüjler, kavşaklar, dereler, arklar, oluklar, kanallar, parklar, piknik alanları, mesire yerleri ve bu şehrin her yanı temizlenir mi sanıyorsunuz. Şehrimiz bütün bu yerleri bin bir çeşit çöplerle, evsel atıklarla ve kirlilikle doludur. Bazı yerlere yıllardır bir temizlikçi uğramış değil. Gördüğüm kadarıyla herkes bu kirlilikten, bakımsızlıktan, ilgisizlikten, boşvermişlikten fazlasıyla şikayetçidir. Fakat ne üstüne alan var, ne ilgilenen var. Görünen köy kılavuz istemez. Sayılan yerlerin hepsine de gidip gezin, bakın, görün. Manzara tam da budur. Kurumlar ilgisiz, vatandaşlar duyarsız ve bilinçsiz olunca Van pırıl pırıl ve tertemiz olacağına son derece kirli, özensiz ve bakımsız bir görüntü veriyor . On yıllardır bu durum nedense değişmiyor ve gittikçe daha kötüye gidiyor.

SIRADAKİ HABER