Van'da Dünya Kahvaltı Günü Kutlandı

Van Kalesi önünde Dünya Kahvaltı Günü kutlaması renkli görüntülere sahne oldu.

Van’da,  ‘5 Haziran Dünya Kahvaltı Günü’ Van Kalesi önünde düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Van Büyükşehir Belediyesi ve Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) işbirliği çerçevesinde organize edilen etkinliğe çok sayıda kişi katıldı.

TÜRKİYE MERALARININ YÜZDE 10’U VAN’DA

Etkinlikte söz alan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı, İlin valisi olarak kendime iki ders çıkarıyorum. Van Kahvaltısı kültürel bir miras demekki doğal tarihi ve kültürel bir miras içeren Vanımızda Kültüre Turizme daha çok katkı sağlamamız lazım bu sektörleri daha çok desteklememiz lazım ikincisi ve en büyüğü van kahvaltısı demek toprak, çiftçi ve alınteri demek dolayısıyla tarım ve hayvancılığa çok büyük destek vereceğiz.  Türkiye’deki meraların yüzde 10’u burada tarım ve hayvancılığa elimizden gelen yardımı yapacağız. 1 milyon 200 bin Vanlı ile bu bayrağı daha yukarılara taşımak istiyoruz.

Van'ın doğası, tarihi, kültürü, çalışkan ve soylu insanlarıyla Türkiye'nin incisi olduğunu söyledi. Van’ın büyük bir potansiyel ve zenginliğe sahip olduğunu ifade eden Balcı, “Van kahvaltısı, bu zenginliğin bir yansımasıdır. Kahvaltı insan aklının, emeğinin, yaşamı tasavvur edişinin ve algılayışının bir yansımasıdır. Kahvaltı kültürel bir ürün olduğu için çok önemsiyorum. Kahvaltı aynı zamanda Vanlı hemşerilerimizin yüksek kültürünün bir sonucudur. Kahvaltıda alın teri, emek, yüzlerce yıllık birikim, tabiattan elde edilen ürünler vardır. Van kahvaltısının kültürel bir miras olarak görüyorum. Bizler de kentin imarına, ihyasına, inşasına hemşerilerimizin her alanda ilerlemesine, huzur, refahlarına yorulmadan, canla başla katkı sağlayacağız. Allah'ın izniyle hep beraber, el ele vererek, büyük bir uzlaşma, iş birliği, içerisinde birbirimizi severek, kaynaşarak eğitimden sağlığa, sosyal politikalardan spora bir çok alanda yaşama değer kazandıracağız” dedi

Van TSO Başkanı Necdet Takva, ise 2014'te 51 bin 793 kişinin katılımıyla düzenlenen etkinliğin en kalabalık katılımlı kahvaltı olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na kaydedilmesi üzerine 2020'den itibaren haziran ayının ilk pazarının ‘Dünya Kahvaltı Günü’ olarak kutlanmaya başlandığının altını çizerek, “Bugün tarihi bir gün. Rekor denemesinin üzerine yeni bir hikaye yazma çabası içerisindeyiz. Dünyaya mal olmuş şehrimizin önemli markalarından biri olan Van kahvaltısını sahada kutlanmasına vesile olan bir çalışmanın tarafı durumuna geldik. Bugün sahada halkımızın katılımıyla bir başka aşamaya taşındı. 2020-2021 yılı içerisinde sosyal medya üzerinden hepinizin samimi, içten destekleriyle başlattığımız dünya kahvaltı günü, yılın 365 gününden bir tanesinin şehrimize armağan edilmesine vesile oldu. Bu gerçekten heyecan verici. Önemli bir marka çalışması oldu. Bugün de sahada, halkımızın katılımıyla, halkımızın sahiplenmesiyle bir başka aşamaya taşındı. Ben bu anlamda Dünya Kahvaltı Gününüzü kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Etkinliğe katılan vatandaşlar ise Van kahvaltısının önemli olduğunu belirterek, herkesi Van’a ve Van kahvaltısına davet ettiler.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2022, 00:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bir vatandaş
Bir vatandaş - 3 hafta Önce

Van belediye çok garip

SIRADAKİ HABER