Van'da Gökten buz kütlesi düştü, çoban bomba sandı!

Van Başkale ilçesinde Gökten buz kütlesi düştü, çoban bomba sanıp muhtara koştu

Van'da Gökten buz kütlesi düştü, çoban bomba sandı!

Van'ın Başkale ilçesinde hayvanlarını otlatan çobanın bomba ihbarı üzerine bölgeye giden ekipler, boş araziye düşen cismin kristalleşmiş buz kütlesi olduğunu tespit etti.

Olay, Başkale'ye (Elbak) bağlı Ortayol (Galisan) Mahallesi'ndeki boş arazide meydana geldi.

İddiaya göre, çoban Şükrü Abi, gece saatlerinde arazide küçükbaş hayvanları otlatırken, bir anda duyduğu gürültüyle irkildi.

Daha sonra da el feneri ile sesin geldiği bölgeyi inceleyen Abi, boş araziye gökyüzünden kristalleşmiş buz kütlesi düştüğünü gördü.

Abi, olayı hemen mahalle muhtarına bildirdi ve ardından da jandarmaya haber verildi.

Kısa sürede bölgeye gelen jandarma ekipleri, herhangi bir patlayıcıya rastlamazken, uçaktan düştüğü tahmin edilen buz kütlesinin etkisiyle yerde çukur oluştuğu tespit edildi.

Olayı anlatan çoban Şükrü Abi, "Buz kütlesinin düştüğü yerde 2 dakika öncesi ayrılmıştım, o sırada telefonla konuşuyordum. Orada olsaydım ölebilirdim. Bomba patlar gibi bir ses duyunca gelip baktım. Yerdeki hasarı gördüm. Olayın etkisiyle bomba patladığını zannettim. Köy muhtarını aradım. Sonra jandarma ekipleri gelip baktı. Ekipler, sonra kocaman bir buz kütlesi olduğunu tespit etti. Uçaktan düşmüş olabileceğini düşündük” dedi.

Abi, 24 saat sonra bu buz kütlesi eridiğini belirterek, “Kütle birinin başına gelseydi, paramparça olurdu" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER