Van'da Kadın Derneği: Cezasızlık katilleri cesaretlendiriyor

Van Star Kadın Derneği Son dönemde 7 kadın ölümünün yaşandığını altını çizerek Cezasızlık katilleri cesaretlendiriyor açıklamasında bulunuldu.

Van'da Kadın Derneği: Cezasızlık katilleri cesaretlendiriyor

VanHaber - Van'da son dönemlerde 7 şüpheli kadın ölümünün yaşandığını açıklayan Star Kadın Derneği üyeleri, "Cezasızlık katilleri cesaretlendiriyor" dedi.  

Van'da bulunan Star Kadın Derneği, şüpheli kadın ölümlerine dair dernek binasında açıklama yaptı. Dernek yöneticileri ve üyelerinin katıldığı açıklamada konuşan sosyolog Aslıhan Şedal, geçtiğimiz yıl 300 kadının öldürüldüğünü ve 171 kadınında şüpheli bir şeklide ölü bulunduğuna dikkati çekti.  

'SÖZLEŞMELERİ UYGULAYIN'

Tüm kadınların şiddete maruz kaldığını belirten Şedal, bu şiddetin aynı zamanda insan hakları ihlali olduğunu kaydetti. Şiddetin her açıdan kadınlara zarar verdiğini vurgulayan Şedal, kadınların "sevgi ve saygı beklediği" yakınları tarafından daha fazla şiddete uğradığını ve katledildiğini ifade etti. İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere kadına yönelik şiddetle mücadeleyi öngören yasaların etkin uygulanmaması nedeniyle şiddetin daha da arttığına dikkati çeken Şedal, kadınların öldüren ve çocuklara istismarda bulunan faillerin yargı eliyle aklanarak serbest bırakıldığını dile getirdi. 

Şüpheli kadın ölümlerinin üstünün örtülmeye çalışıldığını ifade eden Şedal, "Onlarca şüpheli cinayetin üstü kapatılmaya çalışılıyor. Bütün bunlar olurken, bunların olmaması için direnenlere acımasızca saldırılıyor. Kadın mezarlığına dönüşen ülkemizde kadına yönelik şiddetin taciz ve tecavüzlerin kadın cinayetlerinin önüne geçmek için İstanbul Sözleşmesi'nin tartışmaya değil, derhal uygulanması gerekiyor" diye belirtti.  

ŞÜPHELİ KADIN ÖLÜMLERİ

2020'de yaşanan kadın cinayetlerine değinen Şedal, geçtiğimiz yılın son aylarında sadece Van'da 7 şüpheli kadın ve çocuk ölümünün yaşandığını aktardı. Dilan Toptaş, Hayriye Ak, Neşe Altun, Helin Aslan (14), Güler Keklik'in bunlardan bazıları olduğunu söyleyen Şedal, "Bu vahim tablo kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe, adil yargılanma yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça, şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam edecek" dedi. 

CEZASIZLIK POLİTİKASI

Bu duruma karşı bütüncül politikaların üretilmesini isteyen Şedal, toplumu kutuplaştıran, şiddet ortamını kışkırtan bir anlayışın hakim olduğuna işaret etti. Şedal, “Cezasızlık politikaları katilleri cesaretlendiriyor. Devlet şiddetine, cinsiyetçiliğe, erkek şiddetine, tacize, tecavüze itiraz ediyoruz. Mücadelemizle elde ettiğimiz kazanımları ihlal edecek ve ortadan kaldıracak düzenleme değişiklerin karşısında olmaya devam edeceğimizi, kadına karşı şiddetin ortadan kaldırılması için mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz” şeklinde konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER