Van'da Katledilen Dilan’ın fail hakkında müebbet hapis istemi

Toptaş’ı katleden Halil İbrahim Sert’in yargılandığı davada mütalaa verildi. Fail hakkında müebbet hapis cezası istenirken, müşteki avukatları, cezanın artırılması talebinde bulundu.

Van'da Katledilen Dilan’ın fail hakkında müebbet hapis istemi

Van'da 30 Ağustos 2020 tarihinde Dilan Toptaş'ı aracında ateşli silahla katleden gardiyan Halil İbrahim Sert’in tutuklu yargılandığı davanın 5’inci duruşması, Van 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Dilan'ın ailesi, yakınları ve avukatları katılırken, fail tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı.

İlk olarak savunma yapan sanık Halil İbrahim Sert olayın kaza olduğunu öne sürerek tahliyesini istedi. Ardından söz alan müşteki avukatları da önceki beyanlarını tekrar ederek sanığın “tasarlayarak ve kasten öldürme” suçundan cezalandırılması gerektiğini söyledi.

SANIK HAKKINDA MÜEBBET HAPİS İSTEMİ

Mütalaasını sunan iddia makamı “kasten insan öldürmekten” sanık için müebbet hapis cezası istedi. Mütalaaya ilişkin söz alan müşteki avukatları, sanığın kamu görevlisi olması sebebiyle cezanın 1/3 oranında artırılması talebinde bulundu.  Sanık Halil İbrahim Sert’in tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme karar duruşması için 11 Ocak 2022 tarihini belirledi.
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER