Van'da Şehriban'ı Katleden Erkeğe "İyi hal" İndirimi

Şehriban Dinç'i katleden Esat Dinç'in yargılandığı davada mahkeme sanık hakkında "iyi hal indirimi" uygularken, "azmettirme" suçundan yargılananlar hakkında beraat kararı verildi.

Van'da Şehriban'ı Katleden Erkeğe "İyi hal" İndirimi

VanHaber - İpekyolu ilçesi Kevenli TOKİ’de 24 Aralık 2016 tarihinde boşanma aşamasında olduğu Şehriban Dinç’i katleden Esat Dinç’e Van 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada “kasten öldürme” suçundan aldığı cezada iyi hal indirimi uygulanmıştı. Kararın Erzurum İstinaf Mahkemesi tarafından usulen bozulmasının ardından yeniden başlanan yargılamanın 11'inci duruşması Van 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya fail Esat Dinç tutuklu bulunduğu cezaevinde Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, taraf avukatları, "azmettirme” suçundan yargılanan sanıklar duruşma salonunda hazır bulundu. Duruşma sanıkların ve avukatların son savunmaları ile başladı.

'DİNÇ TASARLANARAK KATLEDİLDİ'

İlk olarak duruşmada söz alan mağdur avukatı Cesim Kaya, sanık hakkında herhangi iyi hal indirimi uygulanmadan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi gerektiğini kaydetti. Sanık Esat Dinç'in Şehriban Dinç'i tasarlayarak katlettildigini belirtti. Cesim, "2016 yılında Dinç iki Nisan karakolunda öldürüleceğini ve kimler tarafından da gerçekleşeceğini belirtmişti. Dinç şikayetinin hemen ardından uzaklaştırma kararı biter bitmez öldürüldü" dedi. "Azmettirme" suçundan yargılanan sanıklar ise bir önceki savunmalarını yeniledi.

İYİ HAL İNDİRİMİ UYGULANDI

Ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Esat Dinç'in tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme ayrıca Esat Dinç için istenilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını bozarak "iyi hal indirimi" uygularken, "azmettirme" suçundan yargılanan sanıklar ise beraat kararı verildi. Mahkemenin sanıklara verdiği karara ilişkin Avukat Cesim Kaya itiraz edeceğini kaydetti.(Van/MA)
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kadınım
Kadınım - 3 hafta Önce

İtiraz etse ne olur bir kapıdan içeri diğer kapıdan dışarı lanet olsun bu düzene

Mağdur
Mağdur - 3 hafta Önce

https://twitter.com/cadahaber1/status/1359239914014068738?s=19

SIRADAKİ HABER