Van Gölüne Moloz Ve Hafriyat Dökülüyor!

Van Büyükşehir Belediyesi, Moloz Ve Hafriyatları Göle Döküyor!

Kuraklık ve kirlilikten dolayı büyük bir tahribat yaşanan Van Gölü, bu kez de moloz ve hafriyat ile doldurulmaya başlandı. Van Büyükşehir Belediyesi araçları tarafından getirilen hafriyat ve molozlar göle dökülmeye başlandı. Kıyı kanunu yasalarına rağmen gölün çöplük alınana dönüştürülmesi tepkilere neden oldu.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) tarafından düzenlenen ‘Dünya Turnuvası’ adlı çevrimiçi fotoğraf yarışmasında birinci olan Van Gölü’nün kirliliği, güzelliğine gölge düşürüyor. Van Gölü’nde bir taraftan çekilme yaşanırken diğer taraftan ise hızla kirleniyor. Göle, derelerden dökülen pislikler ve kanalizasyon atıklarıyla yaşanan kirlilikten sonra bu kez de tonlarca moloz ve hafriyatla doldurulmaya başlandı. Van Büyük Şehir Belediyesi araçları tarafından gölün farklı noktalarında moloz ve hafriyat dökülmeye başlandı. İş makinelerin hafriyat döktüğü alanlarda toz dumanları yükselirken, göl ise balçıklarla doldu.

 ‘DUR DİYELİM’

Van Gölü’nün gün geçtikçe daha çok kirletildiğini belirten hafriyat dökülen noktalardan biri olan İskele mahalle sakini Mehmet Şirin Altıntaş, yetkililerin bu duruma bir an önce son vermesini istedi. Altıntaş, “Van Gölü’ne, son aylarda yüzlerce hafriyat ve moloz dökülmektedir. Van Gölü’nün ekolojik dengesi bozulmaktadır. Van Gölü’nün maviliğinin kaybetmesine, dibinin bir çamur deryasına dönmesine sebep olmaktadır. Güzelim Van Gölü’nü bitiren şahıslar, kurumlardan rica ediyoruz molozu, hafriyatı dökmesinler. Süphan ile Nemrut’un bile maviliğini kıskanıp küllerini patlatmadıkları Van Gölü’ne biz 21. Yüzyıl Türkiye’sinde moloz, hafriyat dökmeyelim. Van’daki devlet kurumları başta olmak üzere sivil toplum örgütlerine seslenmek istiyorum. Van Gölü’nü bu çamur deryasına terk etmeyelim, buna bir dur diyelim” diye konuştu.

‘VAHŞETTİR’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla 1 Haziran 2021’de açılan Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinden çıkan kanalizasyonun Van Gölü’ne akıtılmasını eleştiren Van Çevre Tarihi Eserleri Koruma Araştırma ve Geliştirme Derneği (ÇEVDER) Başkanı Ali Kalçık, göle moloz ve hafriyat dökülmesine ise isyan etti. Kalçık, “Burası 1 Haziran 2021’de Emine Erdoğan’ın büyük vaatlerle açılışını yaptığı ileri biyolojik arıtmadan çıkan kanalizasyon. Karşıda derinlemesine baktığımızda yaklaşık 1 kilometre simsiyah sadece kanalizasyon suyu görünüyor. Hemen karşımızda görünen binlerce martının ne kadar kirli olduğunun ölçüsüdür. Böylesi bir vahşetin uygulandığı yerde, Van’da bulunan bütün kurumların, bireylerin, partilerin koruma kanununun çıkmasını istemelerine rağmen kanalizasyon atıkları Van Gölü’ne akıtılıyor. Birçok ülkede sulama, amaçlı olarak kullanılır. Maalesef bizim ileri biyolojik arıtmadan çıkan bir vahşet, ilkelliktir.”

‘KAYYUMLARIN MARİFETİ’

Moloz ve hafriyatların Van Gölü’ne akıtılmasının kıyı kanununa riayet edilmediğinin altını çizen Kalçık sözlerini şöyle tamamladı: “Kıyı koruma kanunu diye bir kanun olmasına rağmen bu kanuna riayet edilmediği gibi hafriyat yönetmenliğinin olması gerektiği bir yerde böylesi bir vahşet yaşanıyor. 3621 sayılı yasa der ki; “Savaş koşullarında dahi sosyal tesis yapılamaz. Kimse gölleri, suları gasp edemez. Buraya tonlarca hafriyatlar dökülmüş. Kıyı kanunu ihlal edilmiş. Hemen yanında iskele var. Böylesi bir ilkellik, doğaya sahip olmamak ancak kayyımların marifeti olabilir. Bu kayyımların yaptığı uygulamanın sonucudur.”

Göldeki kirlilik ve moloz ve hafriyatın dökülmesiyle ilgili görüştüğümüz Van Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise açıklama yapmadılar.

Kaynak: Gazete Emek

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2021, 01:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Kaya
Ali Kaya - 1 hafta Önce

Vanlılar bu duruma nasıl ses çıkarmıyor anlamış değilim.
Memlekete yazık ediliyor herkes tepki göstermeli ve sorumlular hakkında gerekli adlı soruşturma yapılmalıdır bu memleket sahipsiz değil.

Sadettin gülbay Ankara
Sadettin gülbay Ankara - 1 hafta Önce

Duyuranlara teskkur duyupda ilgilenmeyenler yazıklar olsun van gölü suyuyla içindeki balığıyla dünyada benzeri olmayan özeliklere sahip golümüzü kirleten kanalizasyona çevirmelere yazıklar olsun

Van Gölü korunmalı
Van Gölü korunmalı - 1 hafta Önce

Hafriyat dökülen yerlerde sahil bandı ve kıyı şeridi yapmak niyetiyle dökülüyorsa lütfen çöp ve evsel atıkların, inşaat hafriyatlarının Van Gölü kıyı ve sahillerine dökülmemesi için sayın yetkililerimiz lütfen bu korkunç manzaralara dur desinler. Eminim yetkililere bu rezalet uygulamalar yansımıyordur. Yoksa hiçbir insan böyle gelişigüzel dolgulara, çöp vehafriyata evet demez. Projeler için de temiz taş ve toprak dolgu yapılması için hassasiyet gösterilecektir.

VAN GÖLÜ BÖYLE KORUNABİLİR.
VAN GÖLÜ BÖYLE KORUNABİLİR. - 1 hafta Önce

○Edremit- Üniversite arasındaki kıyı ve sahiller temizlenmelidir. ○Dere ve kanallar acilen temizlenmelidir. ○Göle karışan sular berrak ve temiz olmalıdır. ○Kanalizasyon ve atık sular arıtılmış olarak ve berrak bir biçimde göle akıtılmalıdır. ○ Vatandaşlar ve haneler dere ve kanallara, göle ve göl kıyılarına çöp ve atık atmamalıdır. ○ Edremit, İpekyolu ve Tuşba sahillerine vuran göl kirliliği temizlenmelidir.○ Kıyı ve sahil temizliğini, dere ve kanal temizliğini 365 gün yapan 100 kişilik çalışkan bir temizlik ekibi oluşturulmalıdır. ○ Göldeki ağır kokuya ve kıyıya vuran simsiyah ve bulanık göl suyuna acilen çözüm bulunmalıdır. ○ Şamran Kanalı temizlenmelidir. ○ Akköprü Deresi temizlenmelidir. ○ Kurubaş Deresi temizlenmelidir ○ Bilboardlar ve afişlerle vatandaşlara yönelik göl ve çevre temizliği konusunda duyarlılık ve farkındalık oluşturulmalıdır.○ Edremit'ten üniversiteye kadar bütün kıyılarda yeşillendirme, peyzaj, çevre düzenlemesi, sahil yolu, sahil bandı, bank ve kamelyalar, çiçeklendirme, spor ve dinlenme alanları, seyir terasları, bisiklet ve yürüyüş yolları ve ışıklandırma yapılmalıdır. Van şehri ile Van Gölü buluşmalıdır. Kıyılar yeşil olmalı, sahiller temiz bir kumsal olmalı, göl suları berrak olmalı. Bunun için yapılması gereken çok şey var. Bütün kurumlarve Van Gölünü Koruma Planının bütün paydaşları önümüzdeki ayları bu anlamda değerlendirmelidir. Van Sevdalıları, Van Gölü Aktivistleri, Çevre ve Doğa dernekleri, STK'lar, bütün siyasi partiler, bütün vatandaşlar, bütün basın ve bütün kurumlar masmavi ve tertemiz bir Van Gölü için, tertemiz ve berrak akan dere ve kanallar için, temizlenip ıslah edilmiş sahiller için, yemyeşil ve yaşanabilir hale dönüştürülmüş kıyılar için, turizm ve yaşam alanı haline getirilmiş Van Gölü çevresi için teyakkuza geçmeli ve herkes payına düşeni fazlasıyla yapmalıdır. Ülkemizin en büyük gölünde bu kadar kirlilik, bu kadar koku olmamalı. Ne olur bu doğa harikası sodalı ve şifalı Van Gölüne sahip çıkalım.

Van Gölü korunmalı
Van Gölü korunmalı - 1 hafta Önce

Hafriyat dökülen yerlerde sahil bandı ve kıyı şeridi yapmak niyetiyle dökülüyorsa lütfen çöp ve evsel atıkların, inşaat hafriyatlarının Van Gölü kıyı ve sahillerine dökülmemesi için sayın yetkililerimiz lütfen bu korkunç manzaralara dur desinler. Eminim yetkililere bu rezalet uygulamalar yansımıyordur. Yoksa hiçbir insan böyle gelişigüzel dolgulara, çöp vehafriyata evet demez. Projeler için de temiz taş ve toprak dolgu yapılması için hassasiyet gösterilecektir.

Van
Van - 1 hafta Önce

Bu göl için 1980'den beri kim ne yaptı? Bu kıyılar ve bu sahiller için kim ne yaptı? Kısa, orta ve uzun vadeli planlamalar, projeler ve yatırımlarla Van Gölünü ve çevresini turizme kazandırmak için kim ne yaptı? 20 km'lik sahil bandı var mı? 20 km'lik yeşil şerit var mı? Ahır ve ağıllar, dere ve kanal kirlilikleri, göldeki dip kirliliği, atık sular ve katı atıklar için 50 yılda kim ne yaptı? Doğrusu kimsenin böyle bir vizyonu olmadı. Bereket ki son yıllarda kamuoyunda böyle bir arzu ve talep oluştu. Şimdi herkese, her kuruma ve bütün Van'a düşen Van Gölümüz Marmara Denizi gibi olmadan sahip çıkmaktır.

SIRADAKİ HABER