Van Kalesi yıkılmak üzere

7 Bin yıllık geçmişi ve birçok medeniyete evsahipliği yapan Van kalesi, UNESCO'nun “Geçici Dünya Miras Listesi’nde yer almasına rağmen, yıkılmaya terk edildi.

Van Kalesi yıkılmak üzere

VanHaber - Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapan Van Kalesi, her yıl kente gelen binlerce kişinin ilgisini çekmeye devam ediyor. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) “Geçici Dünya Miras Listesi’nde yer almasına rağmen kalenin birçok yeri “restore” adı altında eski dokusunu kaybederken, restore edilmeyen alanlar ise halen dönemin kültürüne ve tarihine ışık tutuyor. 

GÖL VE DAĞLAR KUTSALDIR

Tuşba adıyla uzun süre Urartu devletinin başkentliğini yapan Van Kalesi, Urartu kralı Lutipri'nin oğlu Kral I. Sarduri tarafından M.Ö. 9'uncu yüzyılda yaptırılır. I. Sarduri, kendi döneminde çevredeki beylikleri ve kabileleri bir araya getirerek şimdiki Van olarak bilinen Tuşba kentini kurup başkent yapar. Urartuların inşa ettiği kalelerin en görkemlilerinden birisi olan Van Kalesi iç ve dış kale olmak üzere iki kısımdan oluşur. İç kaledeki Urartu döneminden kalma en önemli yapılar Sardur (Madır) Burcu, sur duvarları, Urartu kralları Menua ve I. Argişti'ye ait mezarlar, su sarnıcına ulaşan Binbir Merdiven, Açıkhava Tapınağı (Analıkız) olarak bilinen iki ayrı tapınaktır. Üç asır boyunca Van'da hüküm süren Urartuların en büyük özelliği Madır Burcu yazıtından başlayarak, yaptıkları her şeyi gelecek nesillere aktaracak yazılı kaynaklar bırakmış olmalarıdır. Urartulardan kalan 500'e yakın yazılı kaynağa göre, göl ve dağlar onlar için son derece kutsaldır. Urartularda 79 tanrı ve tanrıça bulunuyor.

I.ARGİŞTİ'YE AİT KAYA KAYA MEZARINDAN HORDOR YAZITLARI

Kalenin önemli diğer bir yapısı da, I. Argişti'ye ait kaya mezarıdır. Kaya üzerinde Urartular'dan günümüze ulaşan en uzun yazıtı olan Horhor Yazıtları bulunur. Kalenin kuzeydoğu tarafında II. Sarduri döneminde yapılmış olan, iki anıtsal nişten oluşan ve bugün halk arasında Analıkız olarak adlandırılan iki açık hava tapınağı yer alır.  Kale, Urartuların M.Ö. 7’nci yüzyılın başlarında yenilerek Toprakkale’ye taşınmaları üzerine Asurların eline geçer. 1915 yılına kadar sürekli işgal edildiği bilinen kale, Orta Çağ’da Selçuklu ve Karakoyunlular tarafından tahkim edilmiş, son şeklini ise Osmanlı döneminde alır. Genişliği 20 ile 120 metre arasında değişen kalenin uzunluğu bin 800 metre, yüksekliği ise 100 metredir. MA

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bu kadar zor mu?
Bu kadar zor mu? - 7 ay Önce

KALE DE, ESKİ VAN ŞEHRİ DE, KALE VE GÖL ARASINDAKİ ÇİM VE BATAKLIK ALANLAR DA KENDİ KADERİNE TERK EDİLMİŞ. 3000 YILLIK BİR TARİHÎ DEĞERE VERDİĞİMİZ DEĞER BU. TEK BASŞARDIĞIMIZ GÖREVLİ KOYUP PARA TOPLAMAK VE BİR DE ETRAFINI MÜLTECİ KAMPLARI GİBİ TEL ÖRGÜLERLE ÇEVRELEMEK. TARİHÎ DOKUYA UYGUN BİR PEYZAJ, BİR ÇEVRE DÜZENLEMESİ, BİR ÇEVRE TEMİZLİĞİ VE ISLAHI, BİR RESTORASYON VE İNŞA PROJESİ, BATI KISMINDA DA HOŞ BİR YEŞİLLENDİRME VE GENEL BİR IŞIKLANDIRMA. DÜŞÜNSENİZE HERKES ORALARI GEZİP GÖRMEYE GİDİYOR VE ORALARI DOLAŞTIKTAN SONRA YÜRÜYEREK KAMPÜS VE EDREMİT'E DOĞRU UZANAN ONLARCA KİLOMETRELİK SAHİL BANDINDAN YÜRÜYEREK YEŞİLE VE MAVİYE DOYUYOR. TARİHİN VE DOĞANIN KEYFİNİ ÇIKARIYOR. HAYALİ BİLE GÜZEL. SAHİ VAN BÖYLE GÜZELLİKLERİ NE ZAMAN HAK EDECEK?

SIRADAKİ HABER