Van T Tipi Cezaevi Meclis Gündeminde

HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç'ın, Van T Tipi Kapalı Cezaevi ile ilgili TBMM'ye soru önergesi verdi.

Van T Tipi Cezaevi Meclis Gündeminde

 VanHaber - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Murat Sarısaç, Van T Tipi Kapalı Cezaevi'ni Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) taşıdı.

HDP'li Sarısaç Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından cevaplanması üzerinde verdiği soru önergesinde şu sözlere yer verdi:

"Van’da bulunan cezaevlerinde yaşanan işkence, hak ihlalleri, kötü muamele vb. uygulamalar mahpusların mektupları ve beyanlarıyla sıklıkla kamuoyuna yansımaktadır. Özellikle Covid19 salgını sürecinde cezaevlerinde keyfi uygulamaların yaygınlaştığı
bilinmektedir. Bu süreçte Van T Tipi Kapalı Cezaevi de birçok defa hak ihlalleri ve keyfi muamelelerle gündeme gelmiştir. Gazete ve dergilerin mahpuslara verilmediği Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nde mektuplarla birlikle gönderilen fotoğrafların da tutuklu ve hükümlülere verilmediği bilgisi kamuoyuyla paylaşılmıştır. Gönderilen fotoğrafların, "gönderen kişinin soyadı, tutuklunun soyadıyla aynı değil" gerekçesiyle tutuklu ve hükümlülere verilmediği aktarılmıştır. Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşanan bu keyfi uygulama, son yıllarda cezaevlerinde artan fiziksel ve psikolojik baskıların bir parçasıdır. Cezaevlerinde hiçbir hukuki temeli de olmayan insanlık onurunu inciten uygulamaların yaşanmaması için gerekli adımların atılması, ülkeyi yöneten siyasi iktidarın temel görevidir."

SARISAÇ'IN SUNDUĞU ÖNERGEDEKİ SORULAR:

1- Van T Tipi Kapalı Cezaevi hakkında hükümlü ve tutuklu mahpusların ifade ettikleri uygulamalar hakkında Bakanlığınızda hangi bilgiler bulunmaktadır?

2- Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu ve hükümlü mahpuslara gönderilen fotoğrafların "gönderen kişinin soyadı, tutuklunun soyadıyla aynı değil" gerekçesiyle verilmediği doğru mudur? Söz konusu uygulamanın gerekçesi nedir?

3- Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan mahpuslara gönderilen fotoğrafların verilmemesinin hukuki dayanağı var mıdır? Varsa, hukuki gerekçesi nedir?

4- Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nde hak ihlalleri ve keyfi uygulamaların sıklıkla basına yansımasına rağmen neden herhangi bir adım atılmamaktadır?

5- Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nde hak ihlallerin ve keyfi uygulamaların önüne geçilmesi amacıyla herhangi bir adım atılacak mıdır? Guncelvan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER