Van TUHAY-DER: Tutukluların talepleri karşılansın

Tecride karşı tutukluların başlattığı açlık grevine ilişkin açıklama yapan TUHAY-DER Van Şubesi, tutukluların taleplerinin karşılanmasını istedi.

Van TUHAY-DER: Tutukluların talepleri karşılansın

VanHaber - Van Tutuklu Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TUHAY-DER) 107 cezaevinde tutukluların tecridin sonlandırılması ve cezaevlerindeki ihlallerin son bulması için başlattığı süresiz-dönüşümlü açlık grevine ilişkin şube binalarında basın toplantısı düzenledi. 

İmralı Adası'nda 7 Ağustos 2019 tarihinden bu yana aile ve avukat görüşünün yasaklandığını ifade eden TUHAY-DER Eşbaşkanı Kinyas Başak, "Öcalan’a yönelik uygulamalar BM, CPT tavsiyelerine ve 5275 İnfaz Kanunu'na aykırıdır. Adalet Bakanlığı tarafından bir an önce açlık grevlerindeki tutukluların talebine cevap verilmeli, yasal olmayan bu uygulama sonlanmalıdır. Gerek aile ve gerekse avukat görüşmeleri bir an önce gerçekleştirilmelidir" diye konuştu.  STÖ'ler, demokratik kitle kuruluşları ve halka çağrıda bulunan Başak," Tutsaklara sahip çıkın" dedi. 
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Teşuba Li
Teşuba Li - 1 ay Önce

Siz etkisiz siniz tek başınıza bu dönemde cevap olamazsiniz elbette bir emeğiniz var saygi duyuyoruz ,ama sağda solda seçilmek için seçim döneminde koşturanlar birazda bu insanlık onuruna sahip çiksinlar koştursunlar, cezaevinde olan insanların çıplak nedenlerinden başka hiç bir silahlari bir başka tutacak dallari yok tek ellerinde bedenleri var onuda ölüme yatırdalları tabi bunu anlamak için büyük bir h ise ,anlama ve insanı duygulara sahip olmak lazım .seçilmek için koşturanlar bu duygu , anlam ve h ise sahip olmalarını umut ediyorum .... bundan önceki uzun grevde bunu görmedik umut ederim bunda olur, şimdilik bir seçilme telaşi da yok!!!!

SIRADAKİ HABER