Van ve 21 barodan çağrı: Demirtaş tahliye edilmeli

AİHM’in Selahattin Demirtaş kararıyla ilgili ortak açıklama yapan 22 baro, “AİHM kararlarının uygulanmamasının Konsey'den çıkarılmaya kadar giden sonuçlarının olduğu unutulmamalıdır. Karar derhal yerine getirilerek Selahattin Demirtaş tahliye edilmelidir” dedi.

Van ve 21 barodan çağrı: Demirtaş tahliye edilmeli

VanHaber - Adana, Adıyaman, Ağrı, Ankara, Batman, Bingöl, Bitlis, Bursa, Diyarbakır, Antep, Hakkari, Hatay, İstanbul, İzmir, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şırnak, Dersim, Urfa ve Van baroları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi’nin Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “serbest bırakılması kararının” uygulanmasını istedi. 

"Karar bağlayıcı"

22 barodan yapılan açıklamada, "AİHM kararına uyulması" istendi. Demirtaş’ın 2016 Kasım’ından bu yana Edirne Cezaevi’nde tutulduğu hatırlatılan açıklamada, bu tutuklama nedeniyle AİHM’in 20 Kasım 2018 tarihinde Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni ihlal ettiği kararını verdiği ve Demirtaş’ın tahliye edilmesini istediği, buna rağmen tahliye edilmediği vurgulandı.

Açıklamada şöyle denildi:

 “Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 20 Eylül 2019 tarihinde zaten Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi davasında suçlama olarak ileri sürülen 31 fezlekeden birini teşkil eden 6-8 Ekim 2014 olaylarını gerekçe göstererek, Demirtaş hakkında yeniden soruşturma başlatmış ve bu dosyadan da tutuklama kararı verilmiştir. Demirtaş’ın ikinci kez tutuklanmasının üzerinden 15 ay geçmesine rağmen hala bu iddia ile ilgili dava açılmadı.

“Büyük Daire kararında özetle ‘Demirtaş’ın siyasi amaçlarla Sözleşme'ye aykırı bir şekilde tutuklandığı, Meclis içinde ve dışında yaptığı konuşmaların yargılamaya konu edilmesi nedeniyle ifade özgürlüğünün ve serbest seçim hakkının ihlal edildiği, 20 Eylül 2019 tarihli ikinci tutuklamanın da ilk tutukluluğun devamı niteliğinde ve Sözleşme'ye aykırı olduğu, derhal serbest bırakılması gerektiği belirtilmiştir.

“Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin çekince koymaksızın imzaladığımız 46. Maddesi’ne göre, Mahkeme'nin kararları tüm üye devletler için bağlayıcıdır. Yine Anayasa'nın 90. maddesine göre ulusal norm hiyerarşisinde Türkiye’nin taraf olduğu sözleşmelerde yer alan hükümlere üstünlük tanınmaktadır. AİHM kararlarının uygulanmamasının Konsey'den çıkarılmaya kadar giden sonuçlarının olduğu da unutulmamalıdır. Bu nedenle; Türkiye’nin uluslararası yükümlülükleri de dikkate alındığında, Anayasamızın 2. maddesinde belirtilen bir hukuk devleti olmanın gereği olarak AİHM kararı derhal yerine getirilerek Selahattin Demirtaş, tahliye edilmelidir.” 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet selim seven
Mehmet selim seven - 1 ay Önce

Tiktator var ülkede adalet yok

vanlıı
vanlıı - 1 ay Önce

diğer 62 barolar neyi hedifliyor akp yalakaları hukuk adalet nerde kaldı 62 baroo adaetin hukukun yanında olun yazıklar olsun sizeeee yazıklar olsun sizeee lanet olsun size hukukcu diğene akp mhp yalakalarııı ayıpppppppptırrr

SIRADAKİ HABER