Van ve 3 İl Anketi: Kürt seçmenin tercihi İmamoğlu!

Anket: Kürt seçmenden Mansur Yavaş sürprizi! İmamoğlu zirvede

Van ve 3 İl Anketi: Kürt seçmenin tercihi İmamoğlu!

VanHaber - Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu ve Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili sıcak gelişmeler yaşanıyor.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaptığı anketlerle bilinen Rawest Araştırma; Diyarbakır, Mardin, Urfa ve Van şehirlerinde, 1497 kişiyle yüz yüze yaptığı seçim anketinin sonuçlarını yayımladı.

Yapılan anket sonucuna göre, 2018 yılında AKP’ye oy vermiş 100 kişiden 25’i partiden uzaklaşırken, CHP’nin oyunu 3 katına çıkardığı, HDP’nin ise oylarını koruduğu ifade edildi. AKP’den ayrılarak kurulan Gelecek Partisi’nin bölgedeki oyu yüzde 3, DEVA Partisi’nin ise yüzde 5 olduğu belirtildi.

Ankete katılanların yüzde 72’sinin parlamenter sisteme dönüşü savunduğunu belirtilirken, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’a oy vereceklerin oranı yüzde 30 olarak açıklandı.

İMAMOĞLU ZİRVEDE

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu için ise, “Muhtemel bir seçimde muhalefetin ortak adayı olarak en çok öne çıkan isim Ekrem İmamoğlu” denildi.

MANSUR YAVAŞ, ÖN YARGILARI KIRDI

AKP’ye yakın medya organlarında Mansur Yavaş’ın Kürt seçmenden oy alamayacağına yönelik algı oluşturulurken, Yavaş’ın Erdoğan’ı geçtiği görüldü.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hafiziye
Hafiziye - 2 ay Önce

Kürt leri baski korku aclikla terbiye etmeye le oy alacaklar sananlar yaniliyor hdp yuzde 15 le mecliste olacak

Haci osman
Haci osman - 2 ay Önce

Dillini inkar edenin imani olmaz yasaklar baskilar insanlar birlestirir

Mahoni
Mahoni - 2 ay Önce

% 30 da Urfa’dan çıkmış reis bey dönemi bitti şimdi hesap verme zamanı damat bey ile mhp dahil olmak üzere güzelim ülkemiz inşAllah huzura doğru gidecek

vanlıı
vanlıı - 2 ay Önce

kürtlerden akp mhp asla ve asla oy yokkkkk ölene kadar HDP

Vansever
Vansever - 2 ay Önce

Sanırım ak parti kürtlerin bir kısım oyunu kaybettiğinin farkında ancak bu kayıbın çok önemli olduğunu düşünmüyor. Çünkü muhafazakar kürtlerin ne olursa olsun kendilerine oy vereceğini düşünüyor. Kaybedilen oyları ise batıdan milliyetçi oylarla telafi edeceğini düşünüyor. Ancak kürt oylarındaki kayip eğer beklediğinden fazla olursa işler değişir ve yenilgi büyük olabilir.

Yurtaş
Yurtaş - 2 ay Önce

keçinin eceli gitmiş birde gitmiş çobanın ekmeğini yemiş :)

SIRADAKİ HABER