Van ve 5 İlde Operasyon: Çok Sayıda Kişiye Gözaltı

Van, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Ankara ve İzmir'de yapılan ev baskınlarından çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Van ve 5 İlde Operasyon: Çok Sayıda Kişiye Gözaltı

Vanhaber - Van'da sabah saatlerinde çok sayıda eve eş zamanlı baskın düzenlendi. Baskınlarda, ev baskınlarında gençlik meclisi üyelerinin de yer aldığı Ferhat Azan, Arjin Tuncer  Serhat sönmez, Deniz Adar Eldemir, Dilaver Eldemir, Ferhat Eldemir, Seyithan Kardeş, ve  Zerdüşt Babat gözaltına alındı.

DİYARBAKIR

Diyarbakır’da sabah saatlerinde bazı adreslere polislerce baskın düzenlendi. Evlerin bulunduğu apartmanların girişlerine zırhlı araçlar konumlandırılırken, polislerin kapıları kırarak evlere girdiği kaydedildi. Ev aramalarının ardından Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Aziz Yağmur ile Mehmet Yalçın gözaltına alındı.

SİİRT

Siirt’te ise İl Genel Meclisi Üyesi Cemile Altan’ın evine sabah saatlerinde çok sayıda zırhlı araç ve özel harekat polisi eşliğinde baskın düzenlendi. Evde yapılan aramanın ardından Altan gözaltına alınarak Siirt İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

MARDİN 

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Kızıltepe İlçe Eşbaşkanı Mahmut Damar, Mardin’in Kızıltepe ilçesinde sabah saatlerinde polislerince evine yapılan baskınla gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Damar, evinde yapılan aramanın ardından İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

İdil'de bir kişi gözaltına alındı

ŞIRNAK

Şırnak'ın İdil ilçesinde sabah saatlerinde yapılan ev baskınında HDP ilçe eski yöneticisi Hüsnü Babat gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Babat, İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

İZMİR

İzmir'in bir çok ilçesinde sabah saatlerinde ev baskınları düzenlendi. Evlerde yapılan aramalarda bilgisayar ve telefon gibi dijital materyallere el konuldu.

 "Örgüt üyeliği" ve "örgüt propagandası" iddiasıyla gözaltına  alınanların isimleri şöyle; Zerga Öztürk, Fadime Kocakaya, Zuhal Çelebi, Hediye Tekin ve Muteber Akgül.

Öte yandan gözaltına alınanlara ilişkin 24 saatlik avukat görüş kısıtlaması getirildi belirtildi.

ANKARA

Ankara’da yapılan ev baskınlarında aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi üyeleri ve eski Parti Meclisi üyelerinin de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar sağlık kontrolleri ardından İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Gözaltına alınanlardan isimleri netleşenler şöyle : Eski HDP PM üyesi Erol Çiftçi, ODTÜ öğrencisi Halkların Demokratik Kongresi Tunahan Gözlügöl, HDP Gençlik Meclisi üyeleri Nevroz Gülen, Mesut Çiftçi, Ezgi Orak ve kronik hastalıkları olan 73 yaşındaki Mahmut Altan.

Ankara Emniyet Müdürlüğü yaptığı açıklamada 10 kişinin sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımlarda “örgüt propagandası” yaptığı gerekçesiyle gözaltına alındığını ileri sürdü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER