Van’da bulunan 1100 yıllık Akdamar Kilisesinde ayın yapıldı

Van Gevaş’ta bulunan 1100 yıllık Akdamar Adası'ndaki kilisede 11'inci ayin yapıldı.

Van’da bulunan 1100 yıllık Akdamar Kilisesinde ayın yapıldı

Heryıl eylül ayının ikinci pazar gününde yapılan ayin için ise yurt içinden ve dışından çok sayıda kişi Van’a geldi.

Gevaş ilçesinde bulunan Akdamar Adası’na gitmek isteyenler, Akdamar İskelesi’nde oluşturulan arama noktalarından geçtikten sonra teknelerle adaya ulaştı.

Saat 10.30’da başlayan ayinin başkanlığını Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan, Rahip Hovagim Seropyan ise ayini yönetti.

Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Masalyan açıklamalarda bulundu. Masalyan huzur ve esenlik içerisinde bir ayin yaptıklarını söyledi. Yapılan ayinin Türkiye'de inanç ve ibadet özgürlüğünün en güzel göstergelerinden birisi olduğunu kaydeden Masalyan, "Bu yılki ayinimizi Akdamar Kilisesi'nde gerçekleştirdik. Bunun için memnuniyetimizi belirtmek isteriz. Huzur içinde, esenlik içinde bir ayin gerçekleştirdik.

Masalyan, adanın ışıklandırılması ve yolların yapılması ile ilgili Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ozan Balcı ile görüştüklerini de belirterek, "Öyle ki biz memnunuz. Adaya her geldiğimizde ada biraz daha şenleniyor. Biraz daha yeni yapılar yapılıyor yeni imar planları var. Sayın Valimiz Ozan Balcı'yla görüştük. adaya ışıklandırılması ve yollarının yapılmasıyla ilgili yeni çalışmalar var. Öyle ki; umuyorum gelecek sene geldiğimizde daha da iyi bir ada bulacağız diyerek sözlerini noktaladı.

Konuşmaların ardından Maşalyan ve beraberindeki din adamları ayine katılanlarla fotoğraf çektirdi.

Ayini Gevaş Kaymakamı Bayram Yıldız, Gevaş Belediye Başkanı Murat Sezer ile Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili Abdurrahman Şahin de izledi.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2023, 15:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner85