banner97

Van’da Gergin 1 Mayıs kutlaması...

Van’da 1 Mayıs İşçi Bayramı'na ilişkin yapılmak istenen açıklama öncesi DİSK binasını ablukaya alan polisler, kimsenin binadan dışarıya çıkmasına izin vermedi.

Van’da Gergin 1 Mayıs kutlaması...

VanHaber - Van’da KESK, DİSK, TTB ve TMMOB tarafından 1 Mayıs İşçi Bayramı’na ilişkin Musa Anter Parkı'nda yapılmak istenen basın açıklaması polis engeline takıldı. Açıklama öncesinde DİSK binasında bir araya gelen emekçiler, buradan yürüyerek Musa Antep Parkı’na gitmeye hazırlanırken polisler bina önünde barikat kurarak kimsenin çıkmasına izin vermedi. Uzun süren tartışmaların ardından emekçiler Cumhuriyet Caddesi’nde açıklama yaptı. 

HDP’LİLERE MÜDAHALE

Emekçilere destek vermek amacıyla HDP İl Örgütü binasından Cumhuriyet Caddesi’ne yürüyen HDP’lilere ise polis müdahale etti. HDP milletvekilleri Murat Sarısaç, Nuran İmir ve Habip Eksik’in de bulunduğu grubun yürümesine izin vermeyen polis, çıkan tartışma sorasın da gruba müdahale etti. Çevredeki yurttaşlar polislere tepki gösterirken, HDP’liler 1 Mayıs açıklamasının yapıldığı Cumhuriyet Caddesi’ne geçti. 

‘İNSANLAR AÇLIĞA MAHKUM EDİLİYOR’

Emek Platformu adına açıklamayı Van-Hakkari Tabip Odası Başkanı Hüseyin Yaviç okudu. Baskılara rağmen umudu büyüttüklerini söyleyen Yaviç, “Çürümüş düzene karşı yeni bir düzen için, yeni bir başlangıç için yan yanayız” dedi.  İktidarın "tam kapanma" ile birlikte işçi sınıfı, halk sağlığı ve gelirini değil sermayenin çıkarlarını korumaya çalıştığını ifade eden Yaviç, çalışanların hastalanmaya, işsizleri ise açlığa mahkum edildiğini vurguladı. 

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahoni
Mahoni - 2 hafta Önce

Eeee Süleyman soylu Kürtleri doğu ve güneydoğu Anadolu bölgesini çok seviyorum diyor ağzı öyle söylüyor içini açıp bakın bir kaşık suda boğmak istiyor nedense kendini parayla satan kürtler üzerinden siyaset yapıyorlar

Vansever
Vansever - 2 hafta Önce

1 Mayıs ülkemiz ve dünyadaki çok önemli bir kesim olan emekçi sınıf için önemli bir gündür. İşçisinden memuruna, ev hanımlarına, asgari ücretli çalışanlara, bankacılara, küçük esnafa, şoföre, apartman görevlisine vs herkesin günüdür. Ve Bu gün tam olarak idrak edilip kutlandıginda emekciler rafaha ulaşacaktır.

SIRADAKİ HABER