Van’da polis müdahalesi: 5 gözaltı

Van’da "4 Kasım 2016" operasyonlarını protesto etmek isteyen HDPlileri polis engellemek istedi. Engellemeye karşı yürümek isteyen 5 HDP'li, gözaltına alındı.

VANEKSPRES HABER MERKEZİ - VAN

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van İl Örgütü, partilerine yönelik "4 Kasım " Operasyonlarının yıldönümüne ilişkin yapmak istediği açıklamaya polis müdahale etti.

Açıklama öncesi sokak çevik kuvvet ve TOMA’lar tarafından ablukaya alınan sokak, Valiliğin “etkinlik yasağı” gerekçe gösterilerek açıklamaya izin verilmeyeceği bildirildi.

HDP milletvekilleri Dilan Dirayet Taşdemir ve Murat Sarısaç’ın yanı sıra Tevgera Jinên Azad  (TJA) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) üyelerinin de bulunduğu açıklamaya kısa bir süre sonra polis müdahale etti.  

TUHAYDER yöneticisi Edibe Babur ve HDP eski il eş başkanı Musa İtah’ın aralarında bulunduğu 5 kişi gözaltına alındı. Açıklamaya katılmak isteyen yurttaşlar polisler tarafından engellendi.

HDP’liler Sanat sokağında açıklamaya izin verilmemesi üzerine yürüyüş Cumhuriyet caddesine taşındı. Çevrede bulunan yurttaşlar da polisin tutumuna tepki gösterdi. Açıklama yapmadan dağıtılan HDPlilerin eylemi Cumhuriyet caddesinde devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2021, 01:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER