Yardım Kömürü Çuvallarından 'Boyalı Taş' Çıktı!

Erdemli ilçesinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının halka dağıttığı kömürün yanmadığı ve kömürün çoğunlukla taş olduğu ortaya çıktı. CHP Milletvekili Alpay Antmen konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Yardım Kömürü Çuvallarından 'Boyalı Taş' Çıktı!

VanHaber - CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde Erdemli’den birçok muhtar ve yurttaşın konuyu kendisine şikayet ettiğini belirterek “Kömür çuvallarının üzerinde üretici firma olarak Kömür İşletmeleri Anonim Şirketi yazmaktadır.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından da bahsi geçen kömürlere uygunluk belgesi verilmiştir. İki bakanlığın sorumluluğunda olan ihtiyaç sahibi vatandaşlara kömür dağıtma işinde çuvallamışlar. İki Bakanlık; yani iki elleriyle bir işi becerememişler. Dağıtılan kömürler yanmıyor. Vatandaşın ocağını söndürdüler yetmedi söndürdükleri ocaklarda yanmayacak kömür dağıtıyorlar. Bildiğiniz taşı dağıtmışlar. Bir de tabi taşı alıp devlete kömür diye satanlar var demek. Devleti ve halkı soyan kimler? Hangi firmalar? Kimlere yakınlar? Bunlar ortaya çıkartılmalı” ifadelerini kullandı. Antmen’in paylaştığı videoda bir yurttaşın “Devlet soyulmuş resmen. Sabaha kadar uğraştım yanmıyor. Kömürün dışındaki is yanıyor bembeyaz taş kalıyor. Kömür değil bu. Vatandaş korkuyor, şikayet etmiyor. Korku imparatorluğunda yaşıyoruz” sözleri dikkati çekti.

CHP’li Antmen’in önergesinde yer alan sorular şu şekilde:

Kömür İşletmeleri Anonim Şirketi Mersin Erdemli’de dağıtılan bu kömürleri hangi maden ocaklarından çıkartmıştır? Bu maden ocaklarının içerisinde işletme devri yapılan ya da özelleştirilmiş olan ocaklar bulunmakta mıdır? Varsa bunlar hangileridir ve hangi şirketlerle bu anlaşmalar yapılmıştır? Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından kömürlerin içerisinde ithal kömür bulunmakta mıdır? Varsa bu kömürler hangi ülkelerden hangi firmalar aracılığı ile ithal edilmektedir? Bu ithalatlarda son 5 yılda ne kadar ödeme yapılmıştır? Vatandaşlara dağıtılan kömürün uygunluk kontrolleri neden yapılmamıştır? Sorumlular honuyla ilgili herhangi bir inceleme başlatmayı düşünmekte misiniz?
 

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2020, 00:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
bahar
bahar - 1 ay Önce

evet doğru geçen senede hakkari halkına taş dağıttılar o kömürü atmak için de ayrıca araç kiralandı bunu nu reva görüyor lar haram olsun inşAllah

SIRADAKİ HABER