Yeni çözüm süreci mi başlayacak?

AKP'li isim bombayı patlattı: Yeni çözüm süreci geliyor!

Yeni çözüm süreci mi başlayacak?

VanHaber - Türkiye’de 2013 yılında başlatılan çözüm süreci yeniden gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Danışmanı Gülşen Orhan ve HDP eski milletvekili Sırrı Sakık’ın açıklamaları dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan’ın geçen ay Diyarbakır’da sivil toplum örgütlerini ziyareti, sonrasında Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya’nın “Yeni bir çözüm sürecinin kıyısındayız” ve HDP’li Sırrı Sakık’ın “Yeni bir çözüm süreci olabilir” şeklindeki açıklamaları konuyu yeniden gündeme taşıdı.

DW Türkçe’nin haberine göre, AKP kulislerinde son günlerde çözüm sürecine dair tartışmalar sıkça gündeme geliyor. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bilgisi dâhilinde yapılan bazı çalışmalar olduğu, ancak bu çalışmaların önceki süreçten farklı bir şekilde yürütülmesinin planlandığı belirtiliyor.

“YENİ SÜREÇ DAHA DENGELİ GİDECEK”

DW Türkçe’ye konuşan AKP’li yetkili, önceki tecrübelerden yararlanılarak yeni sürecin daha dengeli gitmesi için uğraşıldığını söylüyor. Sürecin sadece bölgeyle sınırlı olmadığını, tüm Türkiye’yi kapsayan reformları içerdiğini ifade eden yetkiliye göre; yeni süreç henüz ete kemiğe bürünmüş değil.

Üzerinde çalışılan formül ise daha fazla reform ve demokratikleşmenin yanı sıra büyük başarılar elde edilen terörle mücadelenin de devam etmesini içeriyor. 

SIRRI SAKIK’TAN AÇIKLAMA 

Eski HDP Milletvekili Sırrı Sakık İktidarın ekonomi ve hukukta reform yapması gerektiğini de belirterek yeni bir çözüm sürecini başlama ihtimali olduğunu tahmin ettiğini, bunun zaruri olduğunu ve bir an evvel hayata geçirilmesi gerektiğini söylemişti. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet  yilmaz
Ahmet yilmaz - 1 ay Önce

Bir cöz bir boz , bir cöz bir boz,bir cöz bir boz
Bekleyin ümitlenin, bekleyin, ümitlenin. Bosuna, bir cöz bir boz,

Cumhur
Cumhur - 1 ay Önce

Herkesi "terörist "göstererek mi olacak , bu zihniyetle hiç bir barış sağlanamaz çünkü barış yürekli insanları işidir

wanlı
wanlı - 1 ay Önce

siz bizi Allahın cennetine göturseniz yine zihyetinzi biliyoruz asil kürtler asla dawasından şaşmaz çok komiksiniz :)

Takki Takki
Takki Takki - 1 ay Önce

Seçim olacak akp ile ayakcısı mhp nin nedense çözüm süreci ile Kürtlerden oy almak istiyor seçim bittimi Kürtlerin alayı terorist ilan ediliyor bu nasıl adalet

SIRADAKİ HABER