Zaxo’daki saldırıya bir tepki de Van'dan...

Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki Zaxo kentinde turistleri hedef alarak gerçekleştirdiği katliamda hayatını kaybeden biri bebek 9 kişinin yaşamını yitirmesiyle birlikte bir çok kentte olduğu gibi Van'da da tepki yürüyüşü ve oturma eylemi gerçekleştirildi.

Zaxo’daki saldırıya bir tepki de Van'dan...

HDP ve DBP Van il örgütleri, Sanat Sokağı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, Tevgera Jînen Azad (TJA) aktivistleri, HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan yanı sıra partililer katıldı. “Kujer AKP û KDP ye bimire îxanet bijî berxwedan” pankartının açıldığı açıklamada, “Savaşa hayır barış hemen şimdi” ve “Katil AKP işbirlikçi KDP” sloganları atıldı.

  

Açıklamayı okuyan HDP Erciş İlçe Eşbaşkanı Bayram Çiçek, Zaxo’daki katliamının ikinci Roboski katliamı olduğuna dikkati çekerek, sivil yerleşim alanlarının bombalamasının insanlık ve savaş suçu olduğunu ifade etti. Katliamın uluslararası sözleşmelere de aykırı olduğu kaydeden Çiçek, “Tarihe ikinci Roboski katliamı olarak geçecek olan bu katliamın gerçekleşmesinde payı olanlar siyasi ve hukuki olarak sorumludur. Bu katliam aynı zamanda başka bir ülkenin egemenlik alanına da saldırı anlamına gelmektedir. Failler ve karar vericiler mutlaka yargılanmalı, hukukun ve insanlığın gereği yerine getirilmelidir” dedi.  

Açıklama, yapılan oturma eylemiyle son buldu. 

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2022, 00:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER