Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve DEM Parti Van il örgütleri, Hakkari’de “Belediyeler halkındır gaspa izin vermeyeceğiz” şiarıyla yapılacak olan miting için il binası önünde açıklama yaptı.

Açıklamada, “Kayyuma ve faşizme geçit yok, halkın iradesini tanıyın” pankartı açıldı.

Van'da 'bir şeyin yok' denilen tutuklu hayatını kaybetti Van'da 'bir şeyin yok' denilen tutuklu hayatını kaybetti

Basın açıklamasında konuşan DBP İl Eşbaşkanı Harun Okay, bütün halkları kayyum gaspına karşı Hakkari’de yapılacak olan mitinge çağırdı.

Okay, “Kayyum, zulüm ve talandır. 8 yıllık geçmişlerinde yaptıkları talan ve hırsızlık gün yüzüne çıkmıştır. Kürt halkının iradesini yok sayan zihniyete karşı, demokratik haklarımızı dile getirmeye devam edip Perşembe günü Hakkari’de yapılacak olan Büyük mitinge tüm halkımızı davet ediyoruz.

Bu münasebetle Hakkari’de yapılacak büyük mitinge tüm halkımızı davet ediyoruz. Çohaz Petrol Bulvarı’nda otobüslerimiz Hakkari’ye doğru yola çıkacaktır, bütün halkımızı bekliyoruz Kürt halkının iradesini yok sayan kayyum zihniyeti gidene kadar mücadelemizi devem ettireceğiz. ” dedi.

HALKA ÇAĞRI

DEM Parti Van Milletvekili Zülküf Uçar ise 3 Haziran Günü Hakkari’de kayyum darbesiyle karşı karşıya kaldık.  3 Haziran’dan sonra yürütülen süreçte Hakkari Belediye Eşbaşkanı Sıddık Akış’ın 10 yıllık bir yargı kumpası sonucu tutuklandığını hatırlatan Uçar, “Colemêrg halkı başta olmak üzere Türkiye halklarının iradesi kayyum faşizmiyle gasp edildi.

Bu irade gaspına ve kayyım faşizmine karşı günlerdir bütün Hakkari halkı başta olmak üzere bütün Kurdistan iradesine sahip çıkıyor. Bu doğrultuda 13 Haziran Cumartesi Günü Hakkari mitingine yönelik bir çalışma başlatılmış olup, bizlerde bu çalışma kapsamında perşembe günü ‘büyük Hakkari’ mitingine tüm demokratik kamuoyuna, halklarımıza, sendikaları ve demokratik kitle örgütlerini, emek veren çaba gösteren direnen bütün halklarımızı büyük mitinge davet ediyoruz. Yüz yıldır kürt halkının dilini kültürünü, varlığını statüsünü ret eden ve son süreçte kürt halkına seçme ve seçilme hakkını tanımayan ve gasp eden bu anlayışa karşı 13 Haziran’da büyük Hakkari mitinginde buluşalım” diye konuştu.

Editör: Haber Merkezi