(ANKARA) Yeni Torba Yasa Teklifi'nde yer alan ayrıntılar giderek netleşiyor.  Emlak sektörüne yönelik olumlu gelişmeler yaşanırken, işletmelere yönelik uygulanacak cezalar ise dikkat çekiyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yaptığı son açıklamaya göre, teklif kısa süre içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak ve ardından yasalaşacak. Peki, yeni Torba Yasa'da vatandaşı ilgilendiren hangi maddeler bulunuyor?

Tasarıda özellikle gayrimenkul sahipleri için önemli düzenlemeler yer alırken, gelen tepkiler üzerine bazı maddeler tekliften çıkarıldı. Örneğin, gayrimenkullerde 5 yıl elde tutma durumunda uygulanan vergi istisnası ve düşük kira alanlara uygulanan vergi istisnasının kaldırılması tekliften çıkarıldı. Ayrıca, tapuda gerçek bedele rayiç belirleme yapılması önerisi de kabul görmedi.

Yeni tasarı ile birlikte kira ödemelerinde yeni bir uygulama devreye girecek. Kiracı, ev sahibine elden ödeme yaparsa ve bu durum tespit edilirse, kira bedelinin yüzde 10'u oranında ceza kesilecek. Bir yıl boyunca toplam ceza miktarı 20 milyon lirayı geçemeyecek.

IBAN ve POS Kullanımına Ceza

Başkasının IBAN'ını veya POS cihazını kullananlara yönelik de ağır para cezaları uygulanacak. Başkasının POS cihazını kullananlara, defter tutanlara 45 bin lira, işletme hesabı tutanlara ise 90 bin lira ceza verilecek. Başkasının IBAN'ını kullanan ve kullandıran iş yeri sahipleri, işleme konu tutarın yüzde 10'u oranında, asgari 30 bin lira ceza ödemek zorunda kalacak.

Tek IBAN işlemine 90 bin TL ceza geliyor!

Usulsüz Fatura Kesimine Yaptırımlar

Usulsüz fatura kesenler de mercek altında olacak. Fatura düzenlemeyen işletmelere, kanunda belirtilen belgeler yerine başka belge düzenleyenlere ve ödemelerde banka zorunluluğuna uymayanlara çeşitli miktarlarda cezalar verilecek. Özel usulsüzlük cezaları başlığı altındaki bu yaptırımlarda yıllık tavan limiti belirlenecek.

Van’da iki ilçede sel Van’da iki ilçede sel

Tasarı, Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayına sunulacak ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne getirilerek yasalaştırılacak.