Herşey İçin Teşekkürler... Yeni Sezon Hazırlığı!!!

Çalkantılı başlayan 2021/2022 sezonu iyisiyle kötüsüyle sona erdi. Gönül isterdi ki play offa kalıp heyecanı biraz daha fazla yaşayabilelim. Fakat olmadı buraya kadarmış. Buraya kadar olacağını daha öncede belirtmiştim. Normal şartlarda sezon başından bu yana yaşanan süreci özet geçerek başlamayı düşünüyordum. Dikkatimi çekti o kadar çok konuşup anlatmışız ki tekrara düşmemek için bazı konuları es geçiyorum.

Bu sezon yanlışlar silsilesi sezonu olarak akıllarda kalacak. Sezon başında gecikmeli yapılan kongreler, başkan değişikliğinin olumlu hava yaratmasına rağmen krizlerin bitmemesi sonucu başkanın istifa etmesi, yeni yönetimin yeni bir havayla yola devam ederken yaptığı yanlış teknik heyet tercihleri, yönetimsel olarak yapılan hatalar, kan değişimine en çok ihtiyaç duyduğumuz zamanlarda yapılamayan değişimler vs. vs...

Bu saatten sonra anlatacak çok fazla bir şey kalmadı. Sezonun son yazısını bende teşekkür ve yeni sezona dair neler yapılmalı olarak sonlandırmak istiyorum.

Sezon başında gecikmeli kongre süreçlerinde takımın transferlerini gerçekleştirip kulüp yönetimini Seyithan İssiz ve yönetimine bırakan Servet Yenitürk' e teşekkürler.

Böylesine zor bir süreçte takımın başkanlığını kısa bir sürede olsa istifa ederek sonlandıran Seyithan İssiz' e teşekkürler.

Küme düşmesin denilen takımı 8 hafta namaglup liderlik koltuğuna kadar getiren Saffet İşler ve ekibine teşekkürler.

Mevcut yönetimin istifa ediyoruz dedikten sonra vazgeçip takımı sahiplenmesinde rol oynayan herkese teşekkürler.

Yıllar sonra sportif direktör olarak Vanspor' a gelen Erkan Avseren' e teşekkürler.

Devre arasına 4 maç kala gelmesinin hata olduğunu düşündüğüm ama yinede görevi kabul eden Turgay Karatekin ve ekibine teşekkürler.

Böylesine kaos ortamlarında ağırlığı yüklenmek zor iken başkanlığı kabul eden ve yeni bir süreci başlatan Mehmet Avcı' ya teşekkürler.

Bu süreçte Mehmet Avcı' ya desteğini esirgemeyen bir o kadarda vaktini Vanspor için harcayan kulüp Asbaşkanı Akın Dinçer' e teşekkürler.

Her platformda takımın yanında olan ve Vanspor Store konusunda desteğini esirgemeyen idari işler sorumlusu Türkmen Kaya' ya teşekkürler.

Her ne kadar görevi tesisler ve altyapı sorumluluğu olsada adeta yönetimin tesislerdeki gücü olan Özcan Kara' ya teşekkürler.

Taraftar ve stad sorumlumuz Yavuz Kuşan' a teşekkürler.

Vanspor Tv gibi önemli bir yayın organının hayata geçmesinde emeği olan basın danışmanı Yunus Emre Aykaç' a teşekkürler.

Son iki karşılaşma olsa dahi sezonu birlikte tamamladığımız Zeki Yılmaz, Bengin Çakay, Ogün Demir ve Atalay Kazancı' ya teşekkürler.

Hem maddi hem de manevi desteğini hiç bir zaman esirgemeyen iş insanlarımıza teşekkürler.

Tüm sezon boyunca süre alan alamayan tüm futbolcu kardeşlerimize teşekkürler.

En büyük teşekkür ise yağmur, kar, soğuk, sıcak, deplasman demeden her zaman takımının yanında olan gerçek Vanspor sevdalısı taraftarlarımızındır. TEŞEKKÜRLER...

Kısa, Orta ve Uzun Vade!!!

Şimdi yeni bir sürece giriyoruz. Görev sürelerinin tamamlanmasına henüz 1 yıl kalmışken olağanüstü karar ile kongreye gidileceğini daha öncede deklare etmişlerdi. Bu süre zarfında bir çok kez görüşmeler yaptığım bazı yöneticiler gelecek sezon yönetimde yer almak istemediklerini belirtmişlerdi. Hatta kongrede yönetime talip olacak bazı listeler dahi elime ulaştı. Maçtan sonra Mehmet Avcı' nın açıklamaları yapılacak olan yönetim kurulu toplantısından sonra kongre kararı alınacağı fakat yönetim şemasında sadece pasif olan yöneticilerin değişkenlik göstereceği bilgisi oldu. Sürdürülebilir başarı için sürdürülebilir bir yönetim şemasının olması gerekliliği bir gerçektir. Her sezon farklı başkanlar ve farklı planlamalar takımı hiçbir yere taşımayacaktır. Çünkü yaşanan her değişim yeni kurallar ve planlamalar getirecektir. Kurumsallaşma adına yapılması gerekenlerin başında kısa, orta ve uzun vade planlamaları olmalıdır. Yeni sezon seçilecek olan yönetimin ilk yapacağı iş uzun vadede alt yapıya önem vererek değişimler yaşansa dahi sistemin değişmemesini sağlamak olmalıdır. Eğer mevcut yönetim devam etme kararı aldıysa kısa vadede hiç zaman kaybetmeden kariyerli, söz sahibi ve sistemsel çalışan bir hoca ile anlaşarak gelecek sezonun planı yapılmalıdır. Bu süreçte takımdan ayrılması beklenen oyuncularında devam edip etmeyeceği kararı da orta vadede planlanarak geç olmadan verilmiş olur. Yine bu süreçte yapılacak transferlerinde rakiplerimiz play off oynarken çalışmalarının yapılmış olması ile transfer sezonuna hızlı ve efektif başlamamızı sağlayacaktır. Sezon sonu olması sebebiyle transfer edilebilecek oyuncuların fazlalığı ve şampiyon olma ihtimali yüksek takımların arasında olmamız ilk tercih olarak elimizi güçlü kılacaktır. Kısa vadede yapılması gereken diğer bir konu ise tesislerimizin düzenlenmesi olacaktır. Şimdi tüm bu yapılması gereken konuların yanı sıra sezon içindeki deplasman harcamaları ve prim ödemelerini de dahil edecek olursak yaklaşık olarak 20-25 milyon civarında bir bütçe oluşturulmalıdır. Yine tekrar etmekde fayda olacağını düşünüyorum. Bu 20-25 milyon bütçe içerisinde teknik heyet ödemeleri, futbolcu transfer bedelleri, tesislerin tadilatı, kulüp çalışanlarının ödemeleri, tahmini prim ödemeleri ve deplasman harcamalarının yanında kamp ödemeleri de bulunmaktadır. Şimdi diyeceksiniz bu para bende olsa bende takımı şampiyon yaparım. Bende tam olarak bunu söylüyorum zaten...

Evet iyisiyle kötüsüyle sezonu tamamladık. Kümede kalmasına sevineceğimiz bir takımın bize play off heyecanını yaşatmasını hayatım boyunca unutmayacağım bir anı olarak hatıralarım arasına aldım. Bir kez daha bu anı bizlere yaşatan herkese TEŞEKKÜRLER...

YORUM EKLE