DEM Parti adayları, adaylık için gerekli dosyalarını kurula ibraz etti. Daha önce “PKK’ye üye olmak” iddiası ile ceza alan ancak bu cezayı da bitiren ve ceza veren mahkemeden “memnu hakların iadesi” için başvuruda bulunan Güneş’e, hakları teslim edildi ve aday olması önündeki engeller kaldırıldı.

Bu dosya ile de kurula başvuruda bulunan Güneş için toplanan kurulda yer alan DEM Parti, CHP ve İYİ Parti üyeleri, Güneş’in adaylığı önünde herhangi bir engelin bulunmadığı yönünde oy kullandı.

Van'da Otomobil Su Kanalına Uçtu, Baba ve Oğlu Hayatını Kaybetti! Van'da Otomobil Su Kanalına Uçtu, Baba ve Oğlu Hayatını Kaybetti!

AKP’li üyenin ise toplantıya mazaret bildirerek katılmadığı öğrenildi.

Hakim taktir yetkisini kullanarak, Güneş’in adaylığını engelledi

Bunun yanı sıra kurulda yer alan iki memur ve hakimin ise başvurunun reddi yönünde oy kullandı. Üçe üç oy çıkması ve çoğunluğun bulunmaması nedeniyle hakim taktir yetkisini kullanarak, Güneş’in adaylığını engelledi.

Hoşhaber Beldesi Belediyesi Eşbaşkan adayı Emine Yöndem Kartal’ın adaylığının ise daha önce katıldığı basın toplantıları ve açıklamaları nedeniyle aldığı para cezaları nedeniyle başvurusunun reddedildiği öğrenildi.

Kurul, karara ilişkin gerekçeli kararını henüz ibraz etmedi.

Yarın il seçim kuruluna itiraz edilecek

Kararın iptali için DEM Parti yarın Iğdır il seçim kuruluna itiraz edecek. İl seçim kurulu iki gün içinde kararını vermek durumunda.

İtirazlar sonuç vermez ise yeni aday gösterilecek

İl seçim kurulu da kararı reddederse DEM parti 2 Mart 2024 tarihine kadar yeni bir belediye başkan adayını seçim kuruluna vermek durumunda kalacak.

Karar sonrası DEM Partililer, İmece dövizin karşısında bulunan seçim bürosunda toplandı. Partililer karara tepki göstererek, YSK veya kurullarının daha önce böylesi bir karara imza atmadıklarını ancak Iğdır’da adaylarının halk tarafından sevildiğini ve kazanma ihtimallerinin çok yüksek olduğunu ve bu nedenle başvurularının kabul edilmediğinin altını çizdi. Partililer, AKP’li üyenin de bilinçli bir şekilde kurulun toplantısına katılmadığı bilgisini paylaştı. 

 5 belediye meclis adayının da başvuruları reddedildi

Iğdır Belediye meclis adayları Mehmet Şah, Ahmet Emin Can, Evren Zenci ile Halfeli belediye meclis adayı Yaşar Kalay ve Hoşhaber belediye meclis adayı Turan Kaya’nın da başvurularının reddedildiği belirtildi. Haber: Murat Akkuş