Kayyım sorununun "ortak mücadele ile aşılabileceğini" söyleyen CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Ali Ekber Cömert, İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri öncülüğünde düzenlenecek 29 Haziran'da düzenleyeceği mitinge katılım çağrısı yaptı. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (DEM Parti) de bileşenleri arasında yer aldığı İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri'nin kayyım atamalarına karşı 29 Haziran'da Kartal Meydanı'nda "Emeğimiz ve özgürlüğümüz için kayyuma geçit vermeyeceğiz" şiarıyla yapacağı mitingin hazırlıkları sürüyor. Mitingin düzenleyicisi siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri, ortak mücadeleyi vurgulayarak mitinge katılım çağrısı yaptı. 

KAYYIM POLİTİKALARINI REDDEDİYORUZ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkan Yardımcısı ve İl Eğitim Sekreteri Ali Ekber Cömert, kayyım politikasının bir demokrasi sorunu olduğunu belirterek, kayyım sorununun sadece Colemêrg'in sorunu olmadığının altını çizdi. Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Colemêrg'de de belediye eşbaşkanlarının seçimle geldiğine dikkati çekerek, "Bu şekilde Hakkari'de bir belediye yönetimi oluştu. Sonrasında ise oluşan yönetim yok sayılarak, bir kayyım atandı. Bu kesinlikle kabul edilemez. Bu, demokrasiye vurulmuş bir darbedir. Bu anlamıyla kayyım tüm Türkiye'de var olan bir demokrasi sorundur. Biz ortak bir mücadeleyle, birlikte mücadele ederek bu sorunları çözmek hedefindeyiz. Bu anlamıyla kayyım politikalarını reddediyoruz" ifadelerini kullandı. 

ORTAK MÜCADELE VURGUSU

Kayyım atamasının sadece Colemêrg'in sorunu olmadığının altını çizen Cömert, "Bu kayyım sorunu sadece Hakkari'nin sorunu değil. Bu yüzden bu sorun bütün demokrasi, emek ve barış güçlerinin ortak mücadelesiyle ancak aşılabilir. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak üstümüze düşen bütün sorumluluklarımızın farkındayız. Ortaklaşa bir mücadele ile yaşanan sorunları çözmek hedefindeyiz. Bu hedef doğrultusunda 29 Haziran'da ortaklaşa yapacağımız mitinge tüm halkımızı davet ediyoruz" diye konuştu. 

‘KAYYIM POLİTİKASINI KABUL ETMİYORUZ’

İpek Bakırhan son yolculuğuna uğurlandı İpek Bakırhan son yolculuğuna uğurlandı

"Kayyım darbedir" diyen Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) çalışanı Dilan Suyu, kayyım politikasını kabul etmediklerini dile getirdi. Wan'da halkın direnişi ve onurlu duruşu mazbatanın alınması için bir adım oldu. Halkın gücünü ve sokaklarda ses yükseltmenin ne kadar etkili olduğunu gördük. Colemêrg'e atanan kayyıma ilişkin de halkın sesini yükseltmesi etkili olacaktır. O yüzden halkın sesi, iradesi, duruşu kayyıma karşı çok önemli bir tepkidir" şeklinde konuştu.

Sanatçı ve yurttaşları mitinge katılmaya çağıran Suyu, "Bugün Kürde yapılan, Kürt halkının belediyelerine atanan kayyım yarın farklı belediyelere de atanabilir. Bu yüzden tüm halkları tek ses olmaya, tek bir söylemde buluşmaya davet ediyorum" dedi. 

TÜM SORUNLARA KARŞI MÜCADELE

Ülkede çok sayıda çeşitli sorunların olduğunu ifade eden Miting Tertip Komitesi'nden Türker Demirci, yakın zamanda yaşananları, "Van'da denenen kayyım daha sonra Hakkari'ye atandı. Bunun yanı sıra 1 Mayıs'ta Taksim'e çıkmak isteyen emekçi arkadaşlarımız tutuklandı. Yine Kürt halkına yönelik baskı politikalarının bir ürünü olarak Kobanê Davası'nda Kürt siyasetçilere ağır cezalar verildi. Emekçi kesimlere yönelik baskı, yıldırma, işsizlik politikaları da devam ediyor. Bin 4 haftadır Cumartesi Anneleri’nin sürdürdüğü mücadele de Galatasaray Meydanı'nın yasaklanması söz konusu. Bir başka konu cezaevlerinde tecrit ve baskı politikaları devam ediyor. Hasta tutsaklardan sık sık ölüm haberleri geliyor" sözleriyle sıraladı. 

MÜCADELEYE ÇAĞRI

Gerçekleştirecekleri mitingin kapsayıcı bir miting olacağını dile getiren Demirci, "İşte biz de ülkemizde bütün bu sorunları göz önüne alan büyük bir miting gerçekleştirmek istiyoruz. Bunun için tüm kesimleri bu mitingde sorunlarını dile getirmeye, faşizme karşı yürütülen bu ortak mücadele de yer almaya, Kürt halkının kendi değerlerine, kendi haklarına, özgürlüklerine sahip çıkmak ve mücadelesine destek vermeye davet ediyoruz. Yine kayyıma karşı ülkemizin çeşitli yerlerinde süren kayyım nöbetlerine destek vermeye davet ediyoruz" çağrısı yaptı.