HAYDAR ERDİNLER - VANEKSPRES - VAN

Van’da başta Çatak olmak üzere tüm ilçeleri gezen ekip son olarak doğup büyüdükleri ilçeleri Çatak Kanisipi’de yapılan açıklamayla tekrardan İstanbul’a doğru yola çıktılar.

0F84D454 422A 4Fcd 8F28 96F66D802044

31 martta seçilen tüm eş başkanlara hayırlı olsun ziyaretinde bulunan Çataklılar Derneği Başkanı ve beraberindeki heyet kültür gezilerini VanEkspres’e değerlendirdi.

5 AYDIR HAZIRLIK YAPIYORDUK

Çataklılar Derneği Başkanı Sabahattin Yavuz, “5 aydan beri Kültür turunun hazırlığını yapıyorduk. Memleket hasreti çeken, gelip memleketini bu baharda hemşerileriyle buluşturmak için bu adımı attık.

VAN FED İLE DAHA BÜYÜK BİR ORGANİZASYON YAPACAĞIZ

İlkini gerçekleştirdiğimiz bu kültür turunun tabii ki eksikleri de var. İnşallah bundan sonraki süreçte Van Dernekler Federasyonu ile beraber daha büyük bir organizasyon veya kanispi festival açılışında bizde İstanbul’daki STK’lar katkı sunarak katılarak gidemediğimiz belediyelerimiz ve görmek isteyip ziyaret edemediğimiz yerlere bir dahaki program Van kültür gezimizde daha geniş kapsamlı bir organizasyon ile gelip eksiklerimizi tamamlayacağız.

İş İnsanı Okan Çiftçi ise, Bir Vanlı olarak bu gezi bizim için son derece önemliydi. Esenyurt Çataklılar Derneği başkanımızın katkılarıyla İstanbul’da bulunan Vanlı iş insanları, gerek siyasetçiler olarak burada bulunmaktan, bu güzel günü beraber paylaşmaktan onur duyuyor.

479Bd208 F560 49E1 9Ae6 33Eaba65Fb96

YENİ SEÇİLEN EŞ BAŞKANLARA BAŞARILAR

Hemşerilerimizle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Çatak Van’ın en önemli ilçelerinden bir tanesi Ceviz, Bal ve Peyniri ile kendinden çokça bahs ettiren bir ilçemizdir. Yeni seçilen eş başkanımıza başarılar diliyorum. İnşallah bundan sonraki süreçte de Çatak, Bahçesaray ve Gevaş ve Van’ın tüm ilçelerini gezip bu hatıraları paylaşıp en azından Türkiye’de coğrafyamızı tanıtıp kültürümüzü daha iyi tanıtım adına çaba göstereceğiz. 

İSTANBUL’DAKİ BELEDİYELER İLE KARDEŞ BELEDİYECİLİK

Çatak özelinde 13 ilçemiz için İstanbul’da ciddi bir çalışma yapıp inşallah önümüzdeki günlerde kardeş belediyeciliği bağlamında başkanımızla beraber bunu değerlendirip gerekli çalışmalar yürüteceğiz.

Van'da Kurban Satış ve Kesim Yerleri Belirlendi Van'da Kurban Satış ve Kesim Yerleri Belirlendi

2Ee32140 Cc30 435B 8080 A34Fdacc1680

EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜRLER

Av. Şevket Tuci, “Çatak ilçemiz bin 700 yıldır medeniyetlere, insanlara, kültürlere, inançlara beşiklik eden bir yerdir. Bu anlamda doğal tarihi ve kültürel zenginlikleri mevcut olan bir yer, Esenyurt çataklılar derneğinin yapmış olduğu bu etkinliğin özellikle dışarıda metropollerde yaşayan insanların burada gezmesi doğaya tanıklık edip kültürel faaliyetlerde bulunmalarını önemsiyoruz.

Nihayetinde insanların kültürlerine bağlı kalması atalarının babalarının kaldığı ve yaşadığı yerlerde hayatın nasıl işlediğine ilişkin durumlara tanık olması önemli bir durumdur. Kurumlarımızın buna öncülük etmesini çok değerli buluyoruz.

Çatağın önemsenmesi lazım tarihi turistik anlamda bu tip etkinliklerin ve faaliyetlerin yoğunlaşması gerektiği kanaatindeyiz.

Yüzlerce insanı çatakta buluşturan İstanbul Çataklılar derneği başkanı ve yönetim kurulu üyelerine, katkı sunan sponsor olan herkese ayrı ayrı teşekkürler.

Cca22Bd2 Fe49 48Cc A0Ee 7F89842Cad4E

AMACIMIZ İSTANBUL’DAKİ VANLILARI VAN’DAKİ HEMŞERİLERİMİZLE BULUŞTURMAK

İş İnsanı İsa Yavuz, Amacımız, İstanbul’daki Vanlılar ile Van’daki hemşerilerimizi buluşturmak, tarihi ve turistik yerlerini gezmekti. Amaçlarımızdan bir tanesi de uzun zamandır düşündüğümüz ama bir türlü gerçekleştiremediğimiz bir geziydi. İlkti Kör topal yürüyeceğini de biliyorduk. İlk olması hasebiyle eksiklerimizi tamamlayıp bundan sonraki geleneksel hale getireceğimiz gezilerimizi daha profesyonel bir şekilde yürütmektir.

VAN’DA YÖNETİMLER DEĞİŞTİĞİ ZAMAN SIKINTILAR YAŞANIYOR

Bakıyoruz Yönetimler değiştiği zaman sıkıntılar yaşıyor bizim Vanlı hemşerilerimiz ama bir Munzur festivali var. Belediye başkanı hangi partiden olursa olsun gerçekleştiriliyor. Biz çatak doğa ve kanispi festivalini geleneksel hale getirmek için de bir adım atacağız. Kurumlarımızla birlikte hareket edeceğiz. Daha çok sivil inisiyatif ile yapmayı düşünüyoruz.

ESENYURT VE AVCILAR BELEDİYESİNE TEŞEKKÜRLER

Diğer bir amacımız ise hemşehrilemizi buluşturmak memleket hasreti çekenler, her zaman gelemeyenlere yardımcı olmaktı. Bu anlamda bizlere katkı sunan Esenyurt ve Avcılar belediyesi ulaştırma sponsorluğu yaptılar.

 31 martta seçilen tüm belediyelerimiz gezip hayırlı olsun demek istedik. Zamanımızın kısa olması nedeniyle birkaç ilçeye gidemedik. Umarım eksiklerimizi bundan sonraki gelişimizde tamamlayacağız.

310Ae594 951F 4Ec4 90F9 095248E2888E

VEFA BORCUMUZU ÖDEMEYE GELDİK

İş İnsanı Nazmi Tuci iş insanı, “İstanbul Esenyurt çataklılar derneği Van’a tur düzenledi. Konu Van ve ilçeleri olunca İş insanı olarak bizlerde vefa borcumuzu ödemeye geldik. Kentimizin bu saatten sonra iş istihdam ve yeni projelere ihtiyacı vardır.

Bizler Vanlı iş insanları olarak Van ve ilçelerinde yatırım için önümüzdeki günlerde tekrar gelmeyi düşünüyoruz”  dedi.

Etkinlik son gününde Kanispi Şelalesinde bir araya gelen ekibe katkıda bulunan sponsorlara plaket verildi.

07A19A8D 39E9 43Bb 94D9 Daf3935953Ea

Editör: İshak Kara