Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı, yaşanan doğa tahribatı, park, bahçe, sahil şeritleri, piknik ve gezi alanlarının kirletilmesine dikkat çekmek amacıyla doğa yürüyüşü etkinliklerini sürdürüyor.

Son olarak sadece kadınların katıldığı Gevaş ilçesi Yanıkçay (Arpet) köyünde de doğa yürüyüşü düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Neslihan Şedal, Gevaş Belediye Eşbaşkanı Kübra Aktı ve kadın belediye meclis üyelerinin yer aldığı doğa yürüyüşüne, kadınlar yoğun ilgi gösterdi.

Necdet Takva, Van'ın sorunları Bakan Ali Yerlikaya'ya iletti Necdet Takva, Van'ın sorunları Bakan Ali Yerlikaya'ya iletti

Sabah saatlerinde 3 farklı noktadan yüzlerce kadın, Büyükşehir Belediyesi’nin organize ettiği araçlarla Gevaş ilçesi Yanıkçay (Arpet) mahallesine gitti. Burada uzman rehberler eşiğinde tur hakkında bilgi verilen kadınlar, daha sonra yaklaşık 4 kilometrelik doğa yürüyüşüne başladı. Söyledikleri stranlar eşliğinde yürüyen kadınlar, bölgedeki doğal şelaleler ve doğal yapıların fotoğrafını da çekti. ‘Ekolojik bir yaşam için yürüyoruz’ yazılı pankartla yürüyen kadınlara, yürüyüş rotasının yarısında çay, su ve sandviç ikramında bulunuldu.

Mahalledeki çocuklara da uçurtma ve çeşitli hediyeler veren Eşbaşkan Neslihan Şedal, etkinlikle birlikte bölgenin bisiklet rotaları, doğa ve trekking turizmine kazandırılması ve turizm potansiyelinin ön plana çıkarılmasının hedeflendiğini ifade etti. Şedal şöyle konuştu:

Kadına verilen öneme her fırsatta dile getirdiğimiz gibi bu etkinliğimizde de sadece kadınlara özel bir yürüyüş düzenledik. Ekolojik yaşamı ve doğayı koruma bilincini arttırabilmek amacıyla düzenlediğimiz bu yürüyüş, renkli görüntülere sahne oldu. Gevaş, doğası ve havası ile gerçekten insanı büyüleyen bir ilçemiz. Her birimizin de bu doğal güzellikleri ve ekolojik sistemi korumada birçok sorumluluğu var. Biz de Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığımızın öncülüğünde bu tür etkinliklerle doğal güzelliklerimize dikkat çekmek istiyoruz ve hep birlikte bu ekolojik sistemi yeniden güçlü tutmaya çalışıyoruz. Bu tür etkinliklerimiz artarak devam edecektir.

Etkinlik daha sonra İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanı Elif Fırat’ın doğa ve çevre bilinci ile ilgili kısa semineri ile sona erdi.