Aciklamada: Toplumsal kırgınlık yaratan, kendivar oluşlarına sırtını dönen, bireysel ve menfi çıkarlar uğruna hareket eden kanaat önderlerini reddediyoruz' denildi.

Ailelerin ortak açıklamasında: "Kürt'lerde sosyal ve siyasal geleneğin bir biçimi olan aşiret kavramı; feodal anlayışları reddeden, kültürel ve toplumsal bir dayanışma ağıdır. Fakat son zamanlarda özelikle prodüksiyonların desteği ile sosyal medya üzerinden sözde kanaat önderlerinin türemesi, muktedirlerin değirmenine su taşıyan bu kişilerin geleneksel yapıların nüfuzunu kullanmaya çalışması, gelenek, görenek ve kültürel değerler üzerinden toplumsal huzursuzluk ve temsiliyet yaratmaya çalışmaları kabul edilir bir durum değildir" denildi.

Geçtiğimiz günlerde Gewdan ailesinin bazı kanaat önderleri kitlesel olarak Ak Parti'nin Belediye Baskan adayı İsmet Ölmez'i seçim bürosunda ziyaret ederek destek sözü vermişti.

Gewdan'ların farklı kollarından oluşan Gür, Bor, Arslan, Abi, Acar, Askan ve Işık soy isimli aileler, kanaat önderlerinin kendilerini temsil etmediğine ilişkin yalızı açıklama yaptı. .

Ailelerin ortak açıklamasında: "Kürt'lerde sosyal ve siyasal geleneğin bir bicimi olan aşiret kavramı; fedoal anlayışları reddeden, kültürel ve toplumsal bir dayanışma ağıdır. Fakat son zamanlarda özelikle prodüksiyonların desteği ile sosyal medya üzerinden sözde kanaat önderlerinin türemesi, muktedirlerin değirmenine su taşıyan bu kişilerin geleneksel yapıların nüfuzunu kullanmaya çalışması, gelenek, görenek ve kültürel değerler üzerinden toplumsal huzursuzluk ve temsiliyet yaratmaya çalışmaları kabul edilir bir durum değildir" denildi.

Açıklamanın devamında su ifadelere yer verildi; "Farklı tarihlerde, farklı farklı ailelerin zoraki bir şekilde AKP seçim bürosunu ziyaret etmeleri Hakkari' deki ailelerin tamamını kapsamamaktadır.

10.02.2024 tarihinde secim bürosunu ziyaret eden ailelerden bir tanesi de kendilerini sözde kanaat önderi olarak tanıtan Gewdan ailesine mensup bir kaç kişidir.

Bu aileyi sözde temsil etiklerini beyan eden bir kaç kişinin AKP Belediye Başkan Adayını tebrik ziyaretleri, Gewdan ailesinin de tamamını ve pratiğini bağlamamaktadır. Bu ziyareti gerçekleştiren farklı aşiret kervanlarının Hakkari' deki aileleri temsil etmediğini, bizlerin de hiç kimsenin temsiliyetini üstlenmediğini ancak bu etik dışı, riyakar siyaseti redettigimizi belirtmek istiyoruz.

Kobanê Davası'nda hangi siyasetçiye kaç yıl ceza verildi? Kobanê Davası'nda hangi siyasetçiye kaç yıl ceza verildi?

Kendi özleri için birleşip güç olamayan sözde kanaat önderleri, baksa kimselerin muhafızları olmaya devam etmektedir. Halk olarak; toplumsal kırgınlık yaratan, kendi var oluşlarına sırtını dönen, bireysel, menfi çıkarlar uğruna bir toplumu kullanmaya çalışan, muktedirlerin zehirli çeşmesinden su içmeyi kendilerine görev edinmiş ve bu toplum üzerinden nüfuz oluşturmaya çalışan hiçbir ailenin, sözde ağanın, kanaat önderinin ve türevlerinin pratigini etik bulmamakla birlikte, desteklemediğimizi, reddettiğimizi buradan beyan ediyoruz.

Bireylerin ve küçük grupların taraftarlığı, Kürt halkının yüreğinde taht edinmiş koca bir halk bağlamamaktadır. Bu noktada sözde ağa, rûsipi, kanaat önderlerinin kendi bireysel çıkarları için de kimliksizleştirmeye çalıştıkları bir toplumun verdiği mücadele; belleğin, unutuluşa karşı koyma halidir.

Dolayısıya, incecik bir sırat üstünde yürüyen bu dünyada tarihsel hafızamızı da diri tutarak; hiçbir (sözde) kanaat önderinin sözde ağa ve rûsipinin temsilivetine tabii olmadığımızı, bu oluşların beraberinde getirdiği talana, zulme, haksızlığa, adaletsizliğe ve inkara hiçbir zaman taraf olmadığımızı ve olmayacağımızı net bir şekilde ifade etmekteyiz" denildi Cölemerghaber

Editör: İshak Kara