Adnan Deniz, Anadolu'nun kültür ve sanatını zenginleştiren muteber şahsiyetlerini yüceltmeye devam ediyor. Daha önce "Mavi Ülkenin İnsanları" adlı röportaj belgeseliyle büyük bir başarı elde eden Deniz, bu kez de Dengbej Kazo'nun etkileyici hayat hikâyesini anlatan "Dengbej Kazo Efsanesi" belgeseliyle karşımıza çıkıyor.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Aydın Doğan Vakfı İletişimciler yarışmasında 1'incilik ödülüne layık görülen Deniz, Dengbej Kazo'nun 65’inci sanat yılını ve eşsiz müzik mirasını kutlamak için hazırladığı bu belgesel ile bir kez daha dikkatleri üzerine çekiyor.

624B58Ec D519 4941 B178 C46C43D9D5F6

Belgeselin 18 Şubat 2024 tarihinde gerçekleşecek galasında, Dengbej Kazo özel bir dinleti sunacak. Anadolu'nun mistik atmosferini ve zengin kültürünü yansıtacak bu gecede ayrıca, Kazo'nun 65’inci sanat yılı sevenleriyle kutlanacak.

Adnan Deniz, belgesel için yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Dengbej Kazo'nun derin sanat mirasını ve yaşam öyküsünü anlatma fırsatı bulmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Kazo'nun müzikal yeteneği ve sanatındaki sıradışı derinlik, benim için gerçek bir ilham kaynağı oldu. Onun 65’inci sanat yılını kutlamak ve bu efsanevi Dengbej'i anmak, benim için ayrı bir gurur kaynağı. Umarım bu belgesel, Kazo'nun sanatına ve kültürel mirasına olan saygımızı en iyi şekilde yansıtır ve izleyicilerimiz için anlamlı bir deneyim olur.”

Deniz, belgesel ekibi için görüşlerini de şu şekilde ifade etti:  “Dengbej Kazo Efsanesi” belgeselini nihayete erdirmenin mutluluğu ve gururu içerisindeyiz. Çocukluk hayalime ortak olan ve “vefa ruhuyla” varlıklarını her an hissettiren, umutlarını umutlarıma yakınlaştıran, can dostlarım Deniz Zeybek ve Farid Huseynzade’ye ve bu eserin oluşmasında katkıları olan büyük Rêzan Şirvan’a, Celal Çetintaş’a, Rohat Alakom’a, Enes Akkoyun’a, Nergiz Carav’a, Burak Enes Gönültaş’a, İlayda Aydın’a, Meltem Ayyıldız’a, Şamil Aslanzade’ye, Lala Aliyeva’ya ve Muzaffer Buzoba’ya şükranlarımı sunuyorum.”

Ümit Keser: Vanlılar 3 bayramı aynı anda kutladı Ümit Keser: Vanlılar 3 bayramı aynı anda kutladı

Ece78203 Ff3E 4A5E A102 49793545D2Ff

Editör: İshak Kara