Haberde, İran'ın Doğu Azerbaycan eyaletinde bir etkinliğe katılan Reisi'nin, başkente gitmek üzere konvoyla ayrıldığı kaydedildi. Kazanın, İran-Azerbaycan sınırında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Hudaferin bölgesinde bir barajın açılışını yaptıktan meydana ifade edildi.

Öte yandan Fars Haber Ajansı, olaydan birkaç dakika sonra Reisi ile birlikte helikopterde bulunan Tebriz Cuma imamı Muhammed Ali El Haşim ile bazı kişilerin görüşmeyi başardığını ancak telefonlara şu anda ulaşılamadığını yazdı.

Doğu Azerbaycan Valiliği Sivil Milletvekili Ali Zakari, ise bir haber ajansına yaptığı açıklamada, "Kaza mahalline henüz gelmedim ve olayın detaylarını bilmiyorum. Üç helikopter vardı, ikisi güvenli bir şekilde indi, biri düştü" ifadelerini kullandı.

Devrim Muhafızları'na bağlı Tasnim Haber Ajansı ise helikopterdeki bazı yoldaşlarının "merkezle temas kurmayı başardığını" yazdı.

BAKANLIKTAN İLK AÇIKLAMA

Helikopter kazasıyla ilgili açıklama yapan İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, helikopterin sis nedeniyle sert iniş yaptığını, bölgeye ulaşılmasının zor olduğunu belirtti.

İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’yi taşıyan helikopter kazasıyla ilgili açıklama yaptı.

İçişleri Bakanı Vahidi, “Hudaferin ve Kız Kalesi Barajı’nın açılışının ardından Cumhurbaşkanı Reisi ve beraberindeki yetkilileri taşıyan helikopter sert iniş yaptı” dedi.

Vahidi olay yerine kurtarma ekiplerinin sevk edildiğini belirterek, “Havanın sisli olması nedeniyle kurtarma ekiplerinin kazanın yaşandığı bölgeye ulaşması zaman alabilir” ifadesini kullandı.

Vahidi, yardım ekiplerinin biran önce kaza bölgesine ulaşarak konuyla ilgili daha fazla bilgi vermelerini beklediklerini ifade etti.

ARAMA ÇALIŞMALARINA SİS ENGELİ

Helikopter kazasının yaşandığı bölgeden bilgi aktaran IRNA’da şu bilgiler yer aldı: “Verzigan kentindeki Songun bakır madeninin yakınındayız, helikopterin GPS’i buraya sert iniş yaptığını gösteriyor. Hava sisli ve görüş mesafesi 5-6 metre. Bölgenin elverişli olmaması arama çalışmalarını zorlaştırıyor.”

HAMANEY: ÜLKENİN YÖNETİMİ KESİNTİYE UĞRAMAYACAK

Van'da haziran ayında karla mücadele Van'da haziran ayında karla mücadele

Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopterinin düşmesine ilişkin açıklama yapan Hamaney, devlet işlerinde kesintinin yaşanmayacağını belirtti.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdullahiyan'ı taşıyan helikopterin düşmesine ilişkin ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'den açıklama yaptı. Hamaney, ülkenin yönetiminin bu olaydan etkilenmeyeceği mesajı vererek, "Halkımız endişelenmesin. İran'ın devlet işlerinde hiçbir kesinti yaşanmayacak" dedi.

Reisi, Azerbaycan sınırında Azeri mevkidaşı İlham Aliyev ile birlikte baraj açılışına katılmıştı. Reisi'nin ve Emirabdullahiyan'ın yanı sıra Doğu Azerbaycan Valisi Ayetullah El Haşim ve Tebriz Cuma İmamı Ayetullah El Haşim'i taşıyan helikopter, açılış dönüşünde ülkenin kuzeybatısındaki doğu Azerbaycan vilayeti üzerinde kaza yaptı.

Üç helikopterin bulunduğu konvoydaki diğer iki araç sağ salim dönerken, Reisi'nin helikopterinin kötü hava koşulları nedeniyle dağlık bir noktada ormana “sert iniş” yaptığı açıklandı. Yoğun sis, yağmur ve çamur nedeniyle arama kurtarma ekipleri henüz kaza noktasına ulaşamadı.

Editör: İshak Kara