Yaklaşık 61 milyon seçmenin bulunduğu İran’da 2 kez uzatılan parlamento seçimleri için oy verme işlemi gece yarısı sona erdi. 

Yaklaşık 61 milyon seçmenin bulunduğu İran’da 290 parlamento üyesi ile Uzmanlar Parlamentosu'na seçilecek 88 üye için yapılan seçimler sona erdi. 

Oy verme işlemi, önce saat 22.00’a ardından saat 24.00’a kadar uzatılan seçimler tamamlandı. İran Meclisi’nde bulunan 290 sandalye için ülke genelinde 15 binden fazla aday yarışırken, Uzmanlar Meclisi’ndeki 88 sandalye için ise 144 aday seçimlere katıldı. 

Van'da sağanak sonrası Muradiye şelalesi coştu Van'da sağanak sonrası Muradiye şelalesi coştu

İran Parlamentosu ve İran Uzmanlar Konseyi seçimleri için dün İran’ın 31 ilinde 60 bin sandık kuruldu. İran Seçim Komisyonu Sözcüsü, seçimlere katılım oranının yüzde 40’ın üzerinde olduğunu, şu ana kadar sandıklarda oy sayma sürecinin devam ettiğini ve ilk sonuçların yakın zamanda açıklanacağını açıkladı.

7 KÜRT KAZANDI

Rojnews’te yer alan habere göre Urmiye, Nexde, Şino, Bokan, Meriwan, Mahabad, Tikab, Qirwe ve Selmasê kentlerinde ilk sonuçlar açıklandı. Ayrıca Hemedan, Qirweh ve Tahran’daki 700 sandıkta da oyların sayım işlemleri tamamlandı. İlk sonuçlara göre Urmiye vilayetinde 1’i kadın olmak üzere 7 Kürt aday kazandı.

Urmiye vilayetinde ilk kez bir kadının parlamenter, parlamentoda yer alacak.

Editör: İshak Kara