Kürtçe konser ve tiyatro oyunlarına dönük yasaklara her gün yenisi ekleniyor. En son Şano Ar'ın “Qral û Travis” oyununun sahnelenmesi engellendi. Oyun, İstanbul Şişli'de sahnelenmesine 1 saat kala kaymakamlık kararıyla gerekçe gösterilmeden engellendi. "Qral û Travis" oyunu daha önce de 11 Şubat’ta Dîlok’ta, 17 Şubat’ta Agirî’nin Panos (Patnos) ilçelerinde engellenmişti. 

YASAĞIN GEREKÇESİ  

Tepki çeken yasak kararına dair konuşan "Qral û Travîs" oyunu oyuncularından Deniz Özer (Deno), yaşananları "faşizm" olarak nitelendirdi. İki ay içerisinde 3 defa oyunlarının yasaklandığına dikkati çeken Özer, "Sudan sebepler yaratıyorlar. Yasağa, oyun tekstinin verilmemesini gerekçe yapıyorlar. 400 oyun sahneledim, hiçbir yerde böyle bir şey istenilmedi. Bunlar sadece yasaklama için bahanedir. En son Şişli’de sahneleyeceğimiz oyuna bir saat kala oyunumuzu yasakladılar. Bu yasaklarla bizleri korkutup dilimizle herhangi bir şey üretmemizi engellemeye çalışıyorlar. Ancak her yerde anadilimizle tiyatromuzu sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı. 

"Yasaklamalara karşı halkımız bizimle” diyen Özer, bu desteğin yasaklara en iyi cevap olduğunu vurguladı. Özer, "Yasaklamalara rağmen oyunlarımızı sahnelemeye devam edeceğiz. Salonları bizlere kapatsalar da tiyatromuzu sürdürmeye devam edeceğiz. Salonlar olmazsa sokaklarda, caddelerde, evlerde oyunumuzu sahnelemeye devam edeceğiz. Yaşasın Kürt tiyatrosu" diye kaydetti. 

'KÜRTÇE TİYATRO DEVAM EDECEK'  

Kürtçe tiyatro oyunlarına dönük yasaklara tepki gösteren oyuncu Erdal Kaya ise, "Bu yasaklamalar bugünle başlamadı. Dün de yasaklamalar vardı. Belki yarın da sürecek. Fakat biz Kürt sanatçılar, tiyatrocular hep şunu söylüyoruz; dilimizi, sanatımızı, tiyatromuzu yasaklayıp bizlere sahneleri yasaklasalar, bizler de sokaklarda yaparız. Dilimizi, sanatımızı bırakmayız” şeklinde konuştu. 

İzleyicilerin kendilerine destek sunduklarını ifade eden Kaya, "Bu da bizleri mutlu ediyor. Şu an oyunlarımıza sadece erişkin bireyler değil, gençler ve çocukların da yoğun ilgisi var. İnsanlar gelip kendi dilinde bir şeyler izleyince mutlu oluyorlar. Bizler de sahnede mutlu oluyoruz” dedi.

"Bu yasaklamalara karşı bizlerin de durmaması gerekiyor” diyen Kaya, şunları söyledi: "Bu yasaklar, sanatçıları ve izleyicileri durduramaz. Dilimiz, anadilimizdir. Bizler, bu dille dünyaya geldik ve bu dille yaşıyoruz. Hayatımız nasıl devam ediyorsa Kürtçe tiyatro da devam edecek" şeklinde konuştu.  

'QRAL Û TRAVIS'E' DAİR

Meclis Başkanına silahlı saldırı Meclis Başkanına silahlı saldırı

Yönetmenliğini Yakup Selimoğlu’nun yaptığı Travis Pine (Qral û Travîs) oyununa dair; Travis, ABD hükümeti tarafından çok kez hayal kırıklığına uğramış, işinden atılmış, açlık sınırında yaşıyor olmasına rağmen ülkesini çok seven ve ülkedeki sorunlara karşı duyarsız kalamayan orta gelirli bir vatandaştır. Travis, başkanın ülkeyi kötü yönettiğini ve durumun her geçen gün daha da kötüye gittiğini düşünür ve onu eleştiren mektuplar yazmaya başlar. Başkanın bu mektupları okuyup olumsuz etkilenmesi neticesinde bir gün kapısı FBI ajanı Tom Walker tarafından çalınır. Ajan Walker’ın görevi Travis Pine’ı başkana yazdığı mektuplara bir son vermesini sağlamaktır. Oyun, huysuz ihtiyar Travis Pine üzerinden güncel, komik ve eğlenceli bir hikaye anlatıyor. Ayrıca ABD hükümeti ve kompleksli yöneticilerinin dünyaya ve insanlığa verdiği ağır hasarları gözler önüne seriyor.  

MA / Ömer Akın

Editör: Haber Merkezi