MKM konser yasağına Van’dan protesto

MKM’nin 30’uncu yıl etkinliğinin yasaklanması Van’da protesto edildi.

MKM konser yasağına Van’dan protesto

Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM) 30’uncu yıl etkinliğinin yasaklanması Van’da protesto edildi. Van Aryen Sanat Atölyesi adına açıklamayı yapan müzisyen Baran Tangotu, yıllardır Kürtçe sanat yapan onlarca kurumun kapatıldığını söyleyerek, MKM çalışanlarının ve Kürt halkının bu konuda büyük bedeller ödediğini ifade etti.  ,

Kültürel bir soykırımın yapıldığını belirten Tangotu, Kürtleri inkar eden zihniyetin bu gün de özgür Kürt kültürünü yok saydığına değindi. Tangotu, “MKM’nin 30’uncu yıl etkinliğinin yasaklayan zihniyet, bir halkın kültür, sanat ve dilin yasaklanması ile değiştirilmeyeceğini bilmelidir. Siz bir ulusun varlığını inkar etseniz de o ulus ortadan kalkmaz. Kürt halkı her şart ve koşul altında kültürüne sahip çıkmıştır.

Bunu bilmiyorsanız gelin Kürt halkının direniş tarihine bakın. ‘Kürt sorunu yoktur. Kürt sorununu çözmüşüz’ diyenler bu gün de yalanları ile yüzleşiyorlar. Onlar tarihe karşı bir kez daha suçludurlar. Bizler de her zamankinden daha fazla daha büyük bir direniş ile asimilasyon ve yasak politikalarına karşı direneceğiz” diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2021, 00:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER