Asgari ücretin 17 bin 2 TL’ye çıkarılması ardından birçok ürüne de zam geldi. Bu ürünlerden biri temel besin ihtiyaçlarından biri olan ekmek oldu. Amed Fırıncılar Odası, asgari ücrete yapılan zammın ardından artan maliyetlerle birlikte ekmeğe zam yaptı. Yapılan zamla birlikte, 400 gramlık pide, lavaş, kepekli ve tam buğday ekmek 12 TL’den 15 TL’ye, 200 gramlık somun ekmek ise 6 TL’den 7 buçuk TL’ye yükseldi.

Ekmeğe yapılan zamma ilişkin Amed’in Bajarê Nû (Yenişehir) ilçesi Ofis Semti’nde mikrofon uzattığımız yurttaşlar, “Ekmeğimize de göz diktiler” diyerek, tepki gösterdi. 

‘KİMSE BİZİ ANLAMIYOR’

Ekmeğe yapılan zammın yanlış olduğunu söyleyen Dicle Engin, “Halkın ekmeğini yiyen, halktan taraf değildir” dedi. Ekmeğin yanı sıra yol ücretlerine de zam beklediklerini belirten Engin, yapılan zamlarla birlikte çok mağdur olduklarını kaydetti. Kimsenin kendilerini anlamadığını belirten Engin, “6 kişilik aileyiz. Günde 2-3 ekmek tüketiyoruz. 3 ekmek 45 TL yapıyor. Bu zamlarla geçinemiyoruz. İnsan asgari ücretle bile geçimini sağlayamıyor” dedi. 

İktidarın ekonomik krize karşı çözüm bulması gerektiğini vurgulayan Engin, zamlara son verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

‘ELİ BOŞ GİTMEMEK İÇİN…’

Ekmeğe yapılan zamma tepki gösteren bir diğer yurttaş Erdal Aydın, “Sadece ekmek değil ki. Pazara gittik. Eli boş gelmeyelim diye bir, iki parça aldık, 100 TL tuttu. Bir şey alınmıyor” dedi. Eve eli boş gitmemek için pazarı birkaç kez turlamak zorunda kaldıklarını aktaran Aydın, “5 kişiyiz. Eskiden 2-3 kere pazara gidiyorduk. Şu anda bir kere gidiyorsun, o da temel gıda ihtiyaçlarını zar zor karşılıyorsun. Günde en az 4-5 ekmek tüketiyoruz. 3 tane çocuk okutuyoruz. Tost olmuş 50 TL. Vatandaş bir çıkmazın içinde” ifadelerini kullandı. 

‘YÖNETİMİN BECERİKSİZLİĞİDİR’

Aldığı emekli maaşı ile geçinmeye çalışan Metin Sınır, “Emekliyim, günde 5 ekmek alıyorum. Nasıl geçineyim? Çocuk okutuyorum. Elektrik, doğal gaz faturalarıdır… Bunlar hepsi nasıl ödenecek?” diye sordu. Yaşadıkları sorunların nedeninin yönetimin “beceriksizliği” olduğunu söyleyen Sınır, ekonominin yönetilemediğini kaydetti.

‘ANCAK MEZARDA EMEKLİ OLURUM’

İnsanların aç bırakıldığını belirten yurttaşlardan Ahmet Özdemir, sistemin “kirli” bir sistem olduğunu kaydetti. Halklar için iyi şeyler yapıldığı taktirde sorunların çözülebileceğini vurgulayan Özdemir, “Mesele bir tek ekmek değil. Hukuk yok. Ben emekli değilim. Ancak mezarda emekli olurum. Aybaşı geliyor, arkadaşlarımız ağlıyor, cebinde para yok. Ekmek parası veremiyor. Sadece ekmek değil. İktidar yaşamı talan etmiş, milleti aç bırakmış, ‘Kabul edeceksiniz’ diyor” sözleriyle tepkisini dile getirdi. 

‘HALKIN AYAĞA KALKMASI LAZIM’

Özdemir, halkın ayağa kalkması, iktidarı eleştirmesi ve bunu kabul etmemesiyle durumların düzelebileceğini sözlerine ekledi.

‘5 EKMEK BİZİ ZORLUYOR’

Dün 6 TL’ye aldığı ekmeğin bugün 7 buçuk TL olduğunu söyleyen Sait Bingöl, günlük aldıkları 5 ekmeğin kendilerini çok zorlayacağını belirtti. 6 nüfuslu ailesinde 3 çocuğunu okuttuğunu dile getiren Bingöl, aylık 3 bin TL civarında okul servisine verdiğini aktardı. Bingöl, “Asgari ücretli vatandaşların nasıl geçindiğini inanın ben anlamış değilim” diye belirtti.

‘ÇÖPTEN EKMEK TOPLAYANI BU İKTİDARDA GÖRDÜM’

Sorunların sebebi olarak iktidarı işaret eden Bingöl, çözüm olarak iktidarın bir an önce değişmesi gerektiğini vurguladı. Bingöl, “Ben Ecevit dönemini de, 1980 darbesini de gördüm. 1980 darbesinde şeker, yağ kuyruğuna girdiğimi hatırlıyorum. Babam beni şeker kuyruğuna götürürdü, kendisi yağ kuyruğuna girerdi. Ama benim karnım doyuyordu, aç değildik. Yoksulluk aldı başını gitti. İnsanlarımız artık çöpten ekmek topluyor. Ben Amedliyim. Emin olun bu yaşıma kadar bir Amedli kadının, babanın çöpten ekmek topladığını görmedim. Ama bu hükümet döneminde çöpten ekmek, meyve toplandığını gördüm. Çok kötü” dedi.

‘EKMEĞE DE GÖZ DİKTİLER’

Van'da 'Bilgi Evleri Projesi' hayata geçiyor Van'da 'Bilgi Evleri Projesi' hayata geçiyor

“İnsanların ekmeğine de göz diktiler” diyen Aysel Yalap isimli yurttaş da, ekonomik krizin derinleştiğine dikkat çekti. Emekli olduğunu ve elektrik, su, doğalgaz faturalarını ödemekte zorlandıklarını ifade eden Yalap, sıkıntıların sorumlusunun iktidar olduğunu söyledi.

MA / Rukiye Adıgüzel 

Editör: İshak Kara