Böbrek taşını oluşturan etkenler

Böbrek taşları böbrek hastalıkları arasında önemli bir yer kaplar. Hastalıkların sebebi genetik olabileceği gibi çevresel de olabilir.

Böbrek taşını oluşturan etkenler

Böbrek taşları böbrek hastalıkları arasında önemli bir yer kaplar. Hastalıkların sebebi genetik olabileceği gibi çevresel de olabilir. Gündelik alışkanlıklarımız vücudumuzda bazen istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Aynı şekilde diğer bazı hastalıklarda böbrek taşı oluşması riskini artırabilir. Böbrek taşı oluşan kişilerde bu hastalığın tekrardan oluşma olasılığı daha çok yüksektir. Bu tarz hastalığın ortaya çıkmasını tetikleyebilecek birçok faktör bulunmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi beslenmemiz ve alınan bazı ilaçlar bu hastalığı tetikleyebilir. Bunun dışında idrar yolu enfeksiyonu, bazı yapısal bozukluklar, genetik etkenler, metabolik hastalıklar da etkin olabilmektedir. Gün içerisinde sıvı tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Vücuda yeterli sıvı girişi olmazsa bu hastalık ortaya çıkabilir. Bu sebepten dolayı sıcak iklimlerde yaşayan kişilerde daha yüksek oranda gözükmektedir.

Korunma yolları ve tedavi yöntemleri

Öncelikle hastalıktan korunma yolları tercih edilmelidir. Günde 2 ila 3 litre arası su tüketmek, tuz kullanımını azaltmak, gün içerisinde egzersizler yapmak ve stressiz bir hayat sürmek alınabilecek tedbirlerdendir. Böbrek taşı tedavisi yapılırken genellikle benzer yöntemler kullanılır. Hastalığın ilerleme durumuna göre bir yol haritası çizilir. Hastalık başlangıç seviyelerinde ise herhangi bir işlem gerçekleşmez ve taşın kendiliğinden düşmesi beklenir. Bu yöntem başarılı olmaz ise daha farklı yöntemler tedavi için kullanılmaktadır. Bu konuda muhakkak tecrübeli bir doktora danışmak gerekir. Uzman Doç.Dr. Akif Diri hastalarına en uygun çözüm metotlarını sunmaktadır. 21 yıllık alanında yaptığı çalışma ve birçok bilimsel araştırması ile alanındaki en iyi hekimlerden birisi durumundadır. Web sitesi yardımı ile kolay bir şekilde iletişime geçmek mümkün olmaktadır. Bu sayede ileride çok daha büyük problemlere sebep olabilecek bir hastalıktan erken safhada kurtulabilirsiniz.

Kaynak: https://www.akifdiri.com/hastaliklar/bobrek-tasi-hastaliklari

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER