Göğüs Cerrahisi

Göğüs insan vücudunda geniş bir alanı kapsamaktadır. Kaburgaların arkasında kalan alana göğüs boşluğu denmektedir ve bu boşlukta kalp, ana damarlar ve bunlar dışında akciğerler diyafram, yemek borusu gibi organlar yer almaktadır. Bütün bu bölgelerde ortaya çıkan hastalıklara ise göğüs cerrahisi bakmaktadır.

Göğüs Cerrahisi

Tıbbın uzmanlık alanlarından birisi olarak bütün bu alandaki organlarda ve solunum yollarında ortaya çıkan kist, tümör, tıkanma, doğumsal sorunlar ve deformasyonların tanısıyla, tedavisine ilgili alan bakmaktadır.

Göğüs Cerrahisinin Baktığı Hastalıklar

Göğüs cerrahisi ilgilendiği alan itibariyle birçok hastalığın tanı ve tedavisine bakmaktadır. Mezotelyoma, akciğer kistleri, bebeklerde doğumsal akciğer kistleri, hidatik kist, bronşektazi, akciğerde ortaya çıkan iyi huylu ya da kötü huylu tümörler, akciğer kanseri ilgili cerrahinin alanına girmektedir. Yine akciğer nodülleri, diyafram felci, amfizem, mediasten tümör, timoma, pnömotoraks, torasikoutlet sendromu hastalıklarının tanı ve tedavisine de bu alan bakmaktadır.

Bahsi geçen hastalıkların ameliyatları açık ameliyat ve kapalı ameliyat olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Yaklaşık çeyrek asırdır ise daha çok kapalı VATS adı verilen teknikle ameliyatlar gerçekleştirilmektedir. Oldukça uzmanlık ve deneyim gerektiren bu ameliyatlar sonrasında hastanın konfor düzeyi artmakta, normal hayata daha kısa sürede dönebilmektedir. Açık ameliyatlarda göğüs bölgesi tamamen açılırken kapalı ameliyatta birkaç santimlik kesiden ameliyatlar yapılabilmektedir.

Uzman Göğüs Cerrahisi Doktoru

Göğüs cerrahisiilgi alanına giren hastalıklar çoğu kez hayati öneme sahiptir. Bu nedenle hastaların mutlaka alanında uzman doktorlardan oluşan, güçlü altyapıya sahip sağlık merkezlerinde tedavi olmaları gerekir. Acıbadem Maslak Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniği’nde Prof. Dr. Semih Halezeroğlu önderliğindeki ekip bu alanda en yeni tedavi yöntemleri kullanmaktadır. Dilerseniz https://www.akcigercerrahisi.com/gogus-cerrahisi-hastaliklari/ linkinden daha detaylı bilgiye ulaşabilir, çalışmalarına göz atabilir, randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2022, 13:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER